Warszawa: włączono świąteczną iluminację [ZDJĘCIA]

Polska
Warszawa: włączono świąteczną iluminację [ZDJĘCIA]
PAP/Wojciech Olkuśnik
Świąteczne dekoracje są skromniejsze niż w ubiegłych latach

Świąteczna iluminacja z dekoracjami nawiązującymi do dawnej Warszawy została włączona w sobotę o zmierzchu w stolicy. Świąteczne oświetlenie jest skromniejsze niż w ubiegłych latach; zastosowano urządzenia oszczędzające energię i zmniejszające natężenie światła nocą.

Główną osią świątecznego oświetlenia jest – krótszy niż zwykle - odcinek Traktu Królewskiego od ronda de Gaulle’a do placu Zamkowego. Fragment Traktu wyłączono w sobotę z ruchu kołowego, przemieniając ulicę w deptak.

 

Na latarniach na Krakowskim Przedmieściu umieszczono ozdoby w kształcie świeczników; przy pałacu Staszica, którego fasadę oświetliła projekcja zimowych motywów, stanęła oświetlona białymi i żółtymi diodami konstrukcja w kształcie tramwaju konnego; przy skwerze ks. Twardowskiego stanął 50-metrowy rozświetlony tunel, na placu Zamkowym, oprócz wysokiej na 27 m konstrukcji w kształcie choinki, ustawiono postacie kataryniarza i baloniarza.

 

Oszczędna i skromna

 

Tegoroczna iluminacja z powodu pandemii została przygotowana skromniej niż w poprzednich latach. - Zgodnie z zapowiedzią wprowadzamy oszczędności i rezygnujemy z kilku lokalizacji, w których do tej pory mogliśmy iluminację podziwiać – informował ratusz.

 

Świąteczna iluminacja w Warszawie/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Świąteczna iluminacja w Warszawie/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

 

Zaznaczył, że "iluminacje będzie można oglądać przy zachowaniu zasad pełnego reżimu sanitarnego, pamiętając o zasadzie dystansu społecznego", a dekoracje zostały tak rozplanowane "żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, w utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych".

 

Choinka na Placu Zamkowym/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Choinka na Placu Zamkowym/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Elewacja Pałacu Staszica oświetlona zimowym motywem/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Elewacja Pałacu Staszica oświetlona zimowym motywem/ fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

 

ZOBACZ: Arcybiskup zwalnia z obowiązku uczestnictwa w mszy w Boże Narodzenie. "W duchu odpowiedzialności"

 

Iluminację przygotowano z wykorzystaniem diod luminescencyjnych i systemu redukującego zużycie energii m.in. przez zmniejszenie mocy w godzinach nocnych, co ma obniżyć koszty eksploatacji o blisko 30 procent.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie