Arcybiskup zwalnia z obowiązku uczestnictwa w mszy w Boże Narodzenie. "W duchu odpowiedzialności"

Polska
Arcybiskup zwalnia z obowiązku uczestnictwa w mszy w Boże Narodzenie. "W duchu odpowiedzialności"
Polsat News
Na zdjęciu: msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wierni z diecezji kaliskiej i łódzkiej nie będą musieli uczestniczyć w mszy świętej w Boże Narodzenie. Abp Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę, która zwalnia katolików z obowiązku uczestniczenia w nabożeństwach. Hierarcha przypomniał również o konieczności ustawiania dystrybutorów z płynem do dezynfekcji w świątyniach i limicie 1 osoby na 15 m powierzchni.

Dla katolików Boże Narodzenie to jeden z najważniejszych okresów w roku liturgicznym. Prawo kanoniczne przewiduje, że uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzona 25 grudnia oraz niedziela są świętami nakazanymi. Wierni są w tym czasie zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej.  

 

Dyspensa na Boże Narodzenie

 

"Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie" - głosi zarządzenie abpa Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego i administratora apostolskiego diecezji kaliskiej. Zarządzenie dotyczy wszystkich parafian i osób przebywających na terenie diecezji w czasie świąt. Nieobecność na nabożeństwie nie będzie grzechem.

 

ZOBACZ: Adwent 2020. Kościół rozpoczyna czas oczekiwania na Boże Narodzenie

 

Ci wierni, którzy zechcą, mogą uczestniczyć w nabożeństwach. W zarządzeniu diecezji przypomniano jednak o konieczności wystawienia w świątyniach dystrybutorów z płynem do dezynfekcji, obowiązku zachowania nałożonego przez państwo limitu jednej osoby na 15 m2 powierzchni świątyni oraz o konieczności zachowania dystansu pomiędzy osobami, które nie mieszkają w jednym gospodarstwie. Arcybiskup przypomniał, że wszyscy muszą w kościołach zakrywać usta i nos.

 

"Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan. Koncelebransi, lektorzy i służba liturgiczna mają obowiązek używania maseczek" - przypomina hierarcha, który zachęca także wiernych do przyjmowania komunii świętej na rękę.

 

Wskazania dotyczące spowiedzi i komunii

 

Prawo kanoniczne nakazuje, aby każdy wierny przyjmujący komunię robił to przynajmniej raz w roku. Wielu wiernych stosuje się do tego obowiązku w Boże Narodzenie. By się do niego zastosować konieczna jest wcześniejsza spowiedź. Arcybiskup Grzegorz Ryś zalecił spowiedź świętą "poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła".

 

"Osoby, które mimo to, domagają się przyjęcia Komunii św. do ust mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu" - informuje diecezja i ostrzega: "Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń". Diecezja poinformowała także, że komunia dla osób starszych może być dostarczona do miejsca zamieszkania.

 

Przypomniano także, że przekazanie znaku pokoju odbywa się poprzez skinienie głową, a nie przez podanie ręki.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek w maseczce. Pierwsze takie zdjęcie głowy Kościoła

 

Zarządzenie odczytano w kościołach diecezji kaliskiej w minioną niedzielę. W diecezjach łódzkiej i kaliskiej opublikowano je na stronach internetowych.

 

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski na mocy decyzji papieża Franciszka, po rezygnacji biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w związku z oskarżeniami o brak właściwej reakcji na zarzuty o pedofilię wobec jednego z podległych mu kapłanów. 

hlk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie