Wyjazdy narciarskie na Boże Narodzenie. Które kraje otworzą wyciągi?

Świat
Wyjazdy narciarskie na Boże Narodzenie. Które kraje otworzą wyciągi?
Pixabay/Up-Free
Wiele europejskich krajów, słynących ze stoków narciarskich, wprowadzi obowiązkową kwarantannę m.in. dla Polaków lub całkiem zamknie wyciągi

W okresie świątecznym zamknięte będą wyciągi narciarskie we Francji, Niemczech i Włoszech, a otwarte w Szwajcarii i Austrii. Przeciwnicy otwierania wyciągów mówią o niebezpieczeństwie rozwoju pandemii, zwolennicy przypominają o kosztach ekonomicznych ich dalszego zamknięcia.

Obecnie wyciągi narciarskie są zamknięte we wszystkich krajach alpejskich z wyjątkiem Szwajcarii. W państwach regionu trwa dyskusja nad ich uruchomieniem w okresie świąteczno-noworocznym. Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch już zapowiedzieli, że ośrodki narciarskie w tych państwach zaczną działać najwcześniej w styczniu.

 

W środę 2 grudnia władze Austrii ogłosiły, że wyciągi narciarskie w tym kraju zostaną otwarte 24 grudnia. Korzystając z nich będzie trzeba się dostosować do szeregu obostrzeń sanitarnych.

 

Obowiązkowa kwarantanna dla Polaków w Austrii

 

Liczbę dostępnych miejsc w wagonikach wyciągów gondolowych ograniczono o połowę, zarówno w nich, jak i w kolejkach do wyciągów będzie trzeba zakrywać usta i nos, oraz zachowywać wyznaczoną odległość od innych narciarzy.

 

ZOBACZ: Sezon narciarski w czasie epidemii. Jakie utrudnienia czekają na stokach

 

Co najmniej do 7 stycznia w Austrii zamknięte będą jednak restauracje, bary i hotele. Oznacza to, że stoki będą dostępne praktycznie tylko dla mieszkańców tego kraju lub osób, które wybiorą się tam na jednodniową wycieczkę.

 

Dodatkowo władze Austrii wprowadzą bardziej rygorystyczne zasady kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy. Do 10 stycznia na 10-dniową kwarantannę będą kierowani przyjeżdżający z krajów, w których dwutygodniowa liczba infekcji przekracza 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W grupie tej znajdują się obecnie praktycznie wszystkie państwa europejskie, w tym Polska.

 

Francuzi chcą zatrzymać obywateli u siebie

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że władze tego kraju wprowadzą środki mające zniechęcić narciarzy do udawania się w okresie świątecznym do innych krajów. Przywódca Francji w praktyce kierował te słowa do rodaków myślących o świątecznym urlopie w Szwajcarii.

 

Premier Jean Castex potwierdził, że wyjeżdżających na narty za granicę czekać będzie po powrocie do Francji tygodniowa kwarantanna. Już wcześniej zapowiedziano, że wyciągi narciarskie będą we Francji nieczynne co najmniej do stycznia. Na Święta zostaną otwarte zimowe kurorty, zatrzymujący się w nich nie będą jednak mogli jeździć na nartach z powodu zamkniętej infrastruktury.

 

Niemcy: ośrodki narciarskie zamknięte do 10 stycznia

 

Macron ponownie zaznaczył, że decyzja o otwarciu stacji narciarskich powinna być skoordynowana z innymi państwami europejskimi. Takie stanowisko od dawna wyraża również kanclerz Niemiec Angela Merkel, według której ośrodki narciarskie powinny zostać zamknięte co najmniej do 10 stycznia.

 

W podobnym tonie wypowiadał się premier Bawarii Markus Soeder, który równocześnie krytykował władze Austrii za dążenie do otwierania stoków i przypominał rodakom, że wyjazd do tego kraju wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny po powrocie do Niemiec.

 

Ośrodki narciarskie we Włoszech będą zamknięto co najmniej do 6 stycznia - ogłosił premier tego kraju Giuseppe Conte. Także on podkreślał już wcześniej, że w obecnej sytuacji epidemicznej wyciągi w całej Europie powinny pozostać zamknięte, ponieważ ich otwarcie grozi nową falą zakażeń.

 

Działające stacje narciarskie na Słowacji

 

Póki co działają niektóre stacje narciarskie na Słowacji. W poniedziałek rząd tego kraju ma ogłosić zasady funkcjonowania miejscowości narciarskich w okresie epidemii koronawirusa.

 

Słowackie media zwracają uwagę na fakt, że w kraju tym nie ma jasnych regulacji dotyczących obecnego sezonu narciarskiego. W wypowiedziach przedstawicieli słowackiego rządu pojawiały się sugestie, że stacje narciarskie na Słowacji powinny być uruchomione w podobnych terminach, jak w Alpach.

 

Minister transportu Andrej Doleżal, któremu częściowo podlega turystyka, oświadczył natomiast, że amatorzy narciarstwa powinni zapomnieć o nartach w czasie Świąt i Nowego Roku w słowackich górach. Grupa ekspertów współpracująca z jego resortem zarekomendowała zamknięcie słowackich miejscowości narciarskich w tym sezonie ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa - podkreślił.

 

W Szwajcarii restauracje zamkną się po godz. 15

 

Już teraz działają stacje narciarskie w Szwajcarii. Minister zdrowia Alain Berset przedstawił plan nowych środków bezpieczeństwa w kurortach narciarskich. To m.in. ograniczenie liczby gości w hotelach, a także narciarzy na wyciągach, obowiązek noszenia maseczek i przestrzegania odległości od innych osób, a także nakaz zamykania restauracji po godz. 15.

 

ZOBACZ: Tłumy ludzi na stokach mimo obostrzeń. Policja zapowiada kontrole

 

Władze Szwajcarii starają się w ten sposób zmniejszyć presję ze strony Francji, Niemiec i Włoch na zamknięcie ośrodków narciarskich w tym kraju, a także uniknąć, już częściowo zapowiedzianej, obowiązkowej kwarantanny, która czekałaby zagranicznych narciarzy po powrocie do rodzinnych państw.

 

Największe kurorty narciarskie w hiszpańskiej Katalonii są gotowe przyjąć pierwszych turystów jeszcze przed Bożym Narodzeniem, ale ich ponowne uruchomienie zależy od złagodzenia ogólnych restrykcji nałożonych przez władze regionalne - relacjonuje agencja Reutera.

 

WHO: groźba transmisji wirusa m.in. w kolejkach do wyciągów

 

Nie wiadomo jeszcze na razie jak tej zimy będą funkcjonowały ośrodki narciarskie w Czechach i Słowenii; do sezonu narciarskiego przygotowują się za to stacje narciarskie w Serbii i Bułgarii - donoszą agencje.

 

Komisja Europejska nie przedstawiła wspólnych zaleceń dla krajów Wspólnoty podkreślając, że ze względu na różną sytuację epidemiczną, nie ma jednych zasad, które mogłyby obowiązywać w całej Unii.

 

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że o ile ryzyko zakażenia się koronawirusem podczas samej jazdy na nartach jest praktycznie żadne, to istnieje poważne niebezpieczeństwo transmisji wirusa między ludźmi na lotniskach, w restauracjach, w kolejkach do wyciągów i w innych sytuacjach związanych z gromadzeniem się dużych grup ludzi.

 

Przeciwnicy ponownego otwierania wyciągów narciarskich przypominają, że to właśnie niektóre górskie kurorty, w tym austriacki Ischgl stały się w marcu br. jednymi z pierwszych ognisk pandemii na kontynencie.

 

Branża turystyczna i samorządy lokalne alpejskich regionów przypominają o gigantycznych, sięgających miliardów euro stratach sektora wynikających z dalszego zamknięcia infrastruktury turystycznej.

wka/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie