Nie musisz zabierać prawa jazdy. Nowe przepisy weszły w życie

Polska
Nie musisz zabierać prawa jazdy. Nowe przepisy weszły w życie
Polsat News
Ważna zmiana dla 22 mln kierowców. Nowe przepisy

Od soboty 5 grudnia polscy kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli. Policjant sprawdzi, czy kierowca posiada uprawnienia za pośrednictwem informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców. Obowiązek posiadania prawa jazdy nadal dotyczyć będzie obcokrajowców. Od soboty można też korzystać z cyfrowego dokumentu mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel.

To ważna zmiana dla 22 milionów Polaków, którzy mają prawo jazdy. Zmiany w przepisach przyniosą przede wszystkim oszczędność czasu i uproszczą procedurę kontroli drogowej.

 

Należy pamiętać, że chociaż nie trzeba mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to istnieje prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.

 

ZOBACZ: Wiemy, od kiedy nie będzie trzeba wozić prawa jazdy. Jest warunek

 

Osoby, które będą próbowały wprowadzić w błąd policjantów podając fałszywe dane lub nie będą chciały ich podać, mogą się spodziewać konsekwencji prawnych.

 

Wideo: nowe przepisy, ważna zmiana dla kierowców

  

 

"Takie zachowanie może dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych" - poinformowała policja.

 

Prawo jazdy z telefonie

 

Razem ze zmianą przepisów od soboty w aplikacji mObywatel pojawiło się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym.

 

ZOBACZ: Spór o termin ważności prawa jazdy. Kierowca wygrał ze starostą

 

Aplikacja mPojazd jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania - jak wskazał resort - "mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.".

 

 

Dodano, że usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Ponadto aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe - jak dodano - są także dane takie jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. 

 

Licznik punktów

 

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawił się też licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta.

 

ZOBACZ: Przymusowy postój zamiast mandatu za przekroczenie prędkości? Kierowcy zdecydowali 

 

W mObywatel są też eRecepty, a także mLegitymacje uprawniające do zniżkowych przejazdów czy biletów do kin oraz teatrów." Jeśli szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że wypełni prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni)" - napisano. Podkreślono, że z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty, a uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu czy oprogramowania.

 

ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie