Spór o termin ważności prawa jazdy. Kierowca wygrał ze starostą

Moto
Spór o termin ważności prawa jazdy. Kierowca wygrał ze starostą
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Od 2013 r. w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie określają datę ważności na maksymalnie 15 lat

Zmiany w prawie jazdy nie mogą dotyczyć posiadanych już uprawnień - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że od 2013 r. w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie określają datę ważności na maksymalnie 15 lat. Obecne przepisy nie unieważniają jednak uprawnień do kierowania pojazdami przyznanych bezterminowo.

"Rz" opisuje przypadek kierowcy, który uprawnienia do kierowania pojazdami uzyskał w 2001 r. W 2019 r., po odbyciu dodatkowego szkolenia, złożył wniosek do starosty o wydanie nowego dokumentu. Starosta wydał pozytywną decyzję, lecz jednocześnie określił termin ważności uprawnień: 3 września 2024 r.

 

Zażądał nowego, bezterminowego prawa jazdy

 

Wnioskodawca zażądał wydania nowego prawa jazdy, bez tego czasowego ograniczenia. Uprawnienia kat. C uzyskał w 2001 r. bezterminowo, a obecny wniosek dotyczył wyłącznie dopisania nowej kategorii.

 

Kierowca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Sąd uwzględnił skargę i stwierdził bezskuteczność czynności starosty. Uznał, że zmiany nie mogą dotyczyć posiadanych uprawnień. Wyrok jest nieprawomocny.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie