"Chcecie sprzedać Polskę za parę srebrników". Kownacki do samorządowców

Polska
"Chcecie sprzedać Polskę za parę srebrników". Kownacki do samorządowców
Polsat News
Kownacki oceniał, że takie posunięcia władz samorządowych to obejście struktur państwowych na rzecz własnej korzyści

- Za parę srebrników chcecie sprzedać Polskę - powiedział Bartosz Kownacki, poseł PiS, w programie "Debata Tygodnia". Oceniał, że samorządowcy, pisząc list do władz UE, chcą "ominąć państwo i dogadać się dla korzyści politycznej i kasy".

Według nieoficjalnych informacji, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski razem ze swoim odpowiednikiem z Budapesztu mieli wystosować list do szefowej Komisji Europejskiej ws. bezpośredniego dostępu samorządowców do środków UE. Apel o dołączenie do tej inicjatywy ma być rozsyłany do innych samorządowców. 

 

Jego ideą ma być to, by w przypadku braku porozumienia w kwestii budżetu Unii Europejskiej, stworzono instrument finansowy skierowany bezpośrednio dla samorządów z Polski i Węgier.

 

- To obejście struktur państwa, nie ważne kto jest premierem - mówił Bartosz Kownacki w "Debacie Tygodnia". List samorządowców przyrównał do zachowania księcia Bogusława Radziwiłła, "który dla swojego księstewka na Litwie był w stanie spalić i sprzedać Polskę Szwedom".

 

Kownacki oceniał, że takie posunięcia władz samorządowych to obejście struktur państwowych na rzecz własnej korzyści. - Chcecie ominąć państwo i dogadać się dla własnej korzyści politycznej i kasy - podkreślał. Dodał, że "historia was osądzi". 

 

ZOBACZ: Przewodniczący PE: Fundusz Odbudowy wejdzie w życie mimo weta

 

- To są warchoły trzeciej Rzeczpospolitej, którzy zdradzaj interesy polski i tak ich oceni historia - podsumował. - Pan prezydent Trzaskowski działa wbrew interesom Polski - dodał. 

 

WIDEO: fragment "Debaty Tygodnia"

  

Strategia "samobójcza"

 

Podczas piątkowej konferencji prezydent Rafał Trzaskowski podkreślił, że samorządy nie zgadzają się na politykę wetowania przez rząd Polski budżetu UE. - My samorządowcy dobrze wiemy, co znaczyłoby odcięcie nas od funduszy europejskich, odcięcie naszych obywateli, brak inwestycji, dzięki którym Polska się zmieniła nie do poznania" - powiedział Trzaskowski.

 

ZOBACZ: Gowin przekonuje w Brukseli, że możliwy jest kompromis ws. budżetu UE

 

Jak zaznaczył w jego opinii strategia, którą dzisiaj proponuje rząd to strategia "całkowicie samobójcza", bo to nie tylko blokowanie budżetu, z którego "małe ojczyzny mogą się wspierać" i mogą się dzięki niemu rozwijać, ale również zablokowanie olbrzymiego programu odbudowy, który opiera na ponad bilion euro.

laf/zdr/ Polsat News, tvp.info
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie