Rekordowa aukcja. Obraz Wojciecha Fangora sprzedany za 7,3 mln zł

Kultura
Rekordowa aukcja. Obraz Wojciecha Fangora sprzedany za 7,3 mln zł
PAP/Radek Pietruszka
Na zdjęciu: aukcja, podczas której padła rekordowa kwota na polskim rynku sztuki

Dzieło Wojciecha Fangora "M22" sprzedano na aukcji DESA Unicum za 7,3 mln zł. - To absolutny rekord ceny sprzedaży obrazu w Polsce – informują organizatorzy aukcji. Praca jest jedną z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę. Poprzedni rekord na polskim rynku sztuki również należał do dzieła Fangora.

Podczas grudniowej aukcji po raz pierwszy w Polsce zlicytowane zostały też instalacje. - Za ponad 3,6 mln zł. sprzedana została praca Romana Opałki. Całkowity obrót z trzech jesiennych aukcji sztuki współczesnej wyniósł ponad 30 mln zł – poinformowała Agnieszka Marszał, reprezentująca DESĘ Unicum.

 

Wojciech Fangor to jedyny polski twórca, który miał swoją indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Prowadził działalność pedagogiczną na uniwersytetach w Anglii i USA. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach na świecie.

 

Inny obraz Fangora sprzedano za niemal 5 mln zł

 

"M22" to hipnotyzujący obraz pulsujący kolorem, stanowiący niesamowite połączenie przeciwstawnych barw, które tworzą wzrokową iluzję.

 

- Twórca w sposób niezwykle wyrafinowany prowadził grę optyczną pomiędzy swoimi płótnami a widzem. To właśnie ona sprawiła, że jest rozpoznawalny na całym świecie – zaznaczają cytowani przez Desę krytycy sztuki.

 

Obraz "M22" Wojciecha Fangora sprzedany za 7,3 mln złotychPAP/Radek Pietruszka
Obraz "M22" Wojciecha Fangora sprzedany za 7,3 mln złotych

 

Na dorobek twórczy Fangora składają się prace zarówno abstrakcyjne, jak i figuralne, jednak to właśnie abstrakcje Wojciecha Fangora zyskały ogromne uznanie.

 

- W 2018 roku w DESA Unicum jego dzieło "M39" sprzedane został za kwotę niemal 5 milionów złotych i stało się zostało najdrożej sprzedanym obrazem w Polsce. Teraz ten rekord został pobity – podkreślają marszandzi.

 

Rekordowe kwoty również za dzieła Romana Opałki

 

Obok dzieła Wojciecha Fangora podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" za ponad 1,1 mln zł sprzedana została praca "Relief biało-czerwono-fioletowy" Henryka Stażewskiego, a dzieło Victora Vasarely'ego "Vega-Bk" kupiono za ponad 800 tys. zł.

 

W DESA Unicum po raz pierwszy pojawiły się również instalacje autorstwa najważniejszych polskich twórców. Za dzieło Romana Opałki "DETAL 3546421 - 3562392" z cyklu "1965/1 - ?" zapłacono ponad 3,6 mln zł.

 

Obrazy liczone Romana Opałki na aukcjach na całym świecie osiągają rekordowe kwoty. Artysta był szczególnie ceniony za swój konceptualny program artystyczny.

 

- Jego poetyckie prace mają na celu zobrazowanie upływu czasu. Roman Opałka wierzył, że poprzez powtarzalność i konsekwencję pracy jest w stanie dostrzec procesy kierujące ludzkim życiem – charakteryzują twórczość artysty krytycy sztuki.

 

Kolejna aukcja 10 grudnia

 

Podczas aukcji poświęconej instalacjom kupiona została również pracę Ryszarda Winiarskiego "Gra nr 7"; jej cena wyniosła 885 tys. zł. Z kolei dzieło Tadeusza Kantora sprzedane zostało za kwotę ponad 1 mln zł.

 

Jak zapowiadają eksperci rynku sztuki z DESA Unicum, 10 grudnia odbędzie się aukcja "Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie".

 

Po raz, podczas której licytowany będzie wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki na świecie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie