Kraków otrzyma pomoc od Lipska. Wyruszył pierwszy transport środków ochrony osobistej

Polska
Kraków otrzyma pomoc od Lipska. Wyruszył pierwszy transport środków ochrony osobistej
Urząd Miasta Lipska
Na zdjęciu: przedstawiciele Lipska z pierwszym transportem środków ochrony dla krakowskich szpitali

Lipsk, w ramach blisko 50-letniego partnerstwa, zaoferował Krakowowi pomoc w doposażeniu placówek medycznych środkami ochrony osobistej. Pierwszy transport, o wartości niemal 100 tys. euro, z maseczkami, fartuchami i płynami do dezynfekcji trafi pod Wawel w tym tygodniu. Możliwe, że do stolicy Małopolski trafi także aparatura medyczna pozyskana przez Saksonię.

"Pandemia Covid-19 jest największym od lat wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia. W tym trudnym czasie medyczną pomoc dla naszego miasta zaoferował zaprzyjaźniony Lipsk" – przekazał w czwartek krakowski magistrat.

 

ZOBACZ: NBP: pandemia nie zagraża stabilności polskiego systemu finansowego

 

Miasta na bieżąco ustalają, jakie są najpilniejsze potrzeby szpitali i jakie środki Lipsk mógłby dostarczyć. W czwartek wyruszył do Krakowa pierwszy transport z maseczkami, fartuchami, płynami do dezynfekcji, więc pomoc trafi tu jeszcze w tym tygodniu. Jej wartość to prawie 100 tys. euro.

 

Saksonia chce pozyskać aparaturę medyczną dla Krakowa

 

Wszystkie otrzymane środki zostaną rozdystrybuowane w trzech miejskich placówkach: Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego, Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza i w Miejskim Centrum Opieki dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych w Krakowie.

 

Oprócz środków ochrony osobistej Lipsk we współpracy z landem Saksonia i jej stolicą Dreznem stara się dodatkowo pozyskać dla Krakowa aparaturę medyczną.

 

ZOBACZ: Kujawsko-pomorskie: dzienne dane o zgonach na Covid-19 bywały zbiorczymi z kilku tygodni

 

"Już teraz serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom – nadburmistrzowi Lipska Burkhardowi Jungowi i jego współpracownikom, w tym szczególnie Gabrieli Goldfuß, pastorowi Friedrichowi Magiriusowi (Honorowemu Obywatelowi Miasta Krakowa) oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w organizację pomocy, za ogromne wsparcie i okazaną solidarność" – przekazał Urząd Miasta Krakowa.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie