Kanclerz Merkel o zaostrzeniu ograniczeń: "jesteśmy w dramatycznej sytuacji"

Polska
Kanclerz Merkel o zaostrzeniu ograniczeń: "jesteśmy w dramatycznej sytuacji"
PAP/EPA/FILIP SINGER
Jesteśmy w dramatycznej sytuacji - przekonuje kanclerz Niemiec

Rząd Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się zaostrzyć ograniczenia w życiu publicznym od przyszłego tygodnia w walce z pandemią koronawirusa. - Jesteśmy w dramatycznej sytuacji - skomentowała kanclerz Angela Merkel w oświadczeniu rządu w czwartek w Bundestagu.

- Nowe środki są odpowiednie, konieczne i proporcjonalne - podkreśliła kanclerz. - Jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Pandemia dotyka nas wszystkich. Bez wyjątku - mówiła. 

 

Jak wskazała, konieczna jest możliwość śledzenia łańcuchów kontaktów osób nowo zakażonych, której obecnie nie ma. Celem działań rządu jest "systematyczne ograniczanie kontaktów", bo tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko infekcji - podkreśliła szefowa rządu.

 

ZOBACZ: Prof. Horban: dużo łatwiej zakazić się koronawirusem niż na wiosnę. Możliwy lockdown

 

Merkel ostrzegła również przed fałszywymi informacjami w czasie pandemii. - Kłamstwa i dezinformacja, spiski i nienawiść niszczą nie tylko demokratyczną debatę, ale także walkę z wirusem i ostatecznie stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego - zaznaczyła.

 

"Zima będzie trudna"

 

W oświadczeniu Merkel odniosła się także do dramatycznej sytuacji epidemicznej w innych krajach UE, borykających się z gwałtownym wzrostem liczby nowych zakażeń. Kanclerz podkreśliła jednak, że tym razem Europa jest lepiej przygotowana niż wiosną.

 

ZOBACZ: Naukowcy nie mają dobrych wieści, poziom przeciwciał SARS-CoV-2 szybko spada

 

- Zima będzie trudna, cztery długie, trudne miesiące. Ale i ona się skończy - powiedziała kanclerz na zakończenie swojego wystąpienia.

 

- Pandemia jest sprawdzianem pod względem medycznym, ekonomicznym, społecznym, politycznym, psychologicznym. Będziemy w stanie stawić jej czoło jedynie solidarnie i z chęcią komunikowania się w sposób przejrzysty i otwarty - dodała.

 

Nowe obostrzenia w Niemczech

 

Kanclerz Niemiec i premierzy krajów związkowych Niemiec zgodzili się w środę na wprowadzenie kolejnych ograniczeń w związku z rosnącą liczbą infekcji koronawirusa w kraju.

 

Zgodnie z ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie dziesięć osób. Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte od 2 listopada do końca listopada. Stołówki będą nadal otwarte.

 

ZOBACZ: Ataki we Francji. Trzy osoby nie żyją, kilka jest rannych

 

Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte pomimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Również sklepy powinny pozostać otwarte, ale na 10 metrów kwadratowych powierzchni nie może przypadać więcej niż jeden klient.

 

Rząd federalny planuje ponadto wartą miliardy euro pomoc dla firm dotkniętych tymczasowym zamknięciem.

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 16 774 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii, oraz zmarło 89 osób z Covid-19. Ogółem w kraju zakaziło się 481 013 osób, a 10 272 osoby zmarły.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie