Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi. "Z akt wynika, że jest w Norwegii"

Polska
Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi. "Z akt wynika, że jest w Norwegii"
Polsat News
O wydanie ENA wobec S. wystąpiła do sądu Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał we wtorek Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa Stonogi, za którym prokuratura wydała już wcześniej list gończy. Stonoga wyjechał do Norwegii, aby starać się tam o azyl polityczny.

- Sąd Okręgowy w Lublinie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S. – powiedziała rzeczniczka tego sądu Barbara Markowska.

 

- Zapadło wykonalne postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Zbigniewa S., jest on poszukiwany. Z akt sprawy wynika, że przebywa w Norwegii – dodała Markowska.

 

ZOBACZ: Wałęsa nazwał Ziobrę "chłoptasiem". Kanthak: przypomina mi to wpisy Stonogi

 

O wydanie ENA wobec Stonogi (zgodził się na podawanie pełnych danych - red.) wystąpiła do sądu Prokuratura Regionalna w Lublinie. Chodzi o sprawę, w której prokuratura zarzuciła Zbigniewowi S. oszustwa podczas prowadzenia działalności charytatywnej na kwotę ponad 900 tys. zł i pranie pieniędzy w latach 2015-2017. W grudniu ubiegłego roku S. został w tej sprawie zatrzymany. Sąd odrzucił wtedy wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, natomiast zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

 

Prokuratura wydała za nim list gończy

 

Następne wnioski prokuratury o aresztowanie Zbigniewa Stonogi w tej sprawie były odrzucane przez sądy, jednak 28 października tego roku, gdy Stonoga wyjechał do Norwegii, Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uwzględnił wniosek prokuratury i nakazał aresztowanie Stonogi na dwa miesiące od zatrzymania. Na tej podstawie prokuratura wydała za nim list gończy.

 

Stonoga w treściach opublikowanych na Facebooku podał, że jest w Norwegii, gdzie zamierza się ubiegać o azyl polityczny.

 

W innej sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie - w której Zbigniew Stonoga podejrzany jest o przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę swojej fundacji w okresie od października do grudnia 2019 r. – Sąd Rejonowy Lublin-Zachód nie uwzględnił wniosku prokuratury o jego aresztowanie. Zażalenie prokuratury na to postanowienie zostało 26 listopada oddalone przez lubelski Sąd Okręgowy.

 

1 listopada 2019 r. weszła w życie umowa między Unią Europejską a Norwegią i Islandią, w której te państwa zobowiązały się do honorowania i wykonywania ENA.

 
msl/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie