Zbigniew Stonoga chce azylu w Norwegii. Prokuratura: to przestępca

Polska
Zbigniew Stonoga chce azylu w Norwegii. Prokuratura: to przestępca
Facebook
Zbigniew Stonoga przekazał, że wyjechał do Norwegii. Chce uzyskać w tym kraju azyl

Kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga po zwolnieniu z aresztu śledczego wyjechał do Norwegii i ubiega się o azyl polityczny. Twierdzi, że jest w Polsce prześladowany, a jego rodzina "kryminalizowana". Zdaniem Prokuratury Krajowej jest on przestępcą, który "w ciągu ostatnich 20 lat był skazany 28 razy" m.in. za oszustwa, zniesławienia i znieważenia.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód oddalił w miniony czwartek wniosek o aresztowanie Zbigniewa Stonogi, któremu Prokuratura Regionalna w Lublinie zarzuciła przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę prowadzonej przez niego fundacji i sprzeniewierzenia ich podczas gry w ruletkę.

 

Według prokuratury, to przestępstwo miał popełnić w warunkach recydywy. Mimo to decyzją sądu Stonoga został zwolniony i – jak wynika z publikowanych przez niego na Facebooku treści – przebywa obecnie w Norwegii, gdzie zamierza się ubiegać o azyl polityczny.

 

ZOBACZ: Założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych dostał azyl w Norwegii

 

"Mój azyl nie ma na celu sparaliżowania moich spraw, w których zamierzam uczestniczyć konferencyjnie, lecz azyl ma mi dać prawo do życia, pracy i ochrony zdrowia" – napisał Stonoga.

 

Zwracam się do Polonii w Oslo. Potrzebuję Waszej pomocy-jestem bezdomny.Muszę gdzieś odbyć 10 dniową kwarantannę. Po...

Opublikowany przez Zbigniewa Stonogę Poniedziałek, 19 października 2020

 

 

Zbigniew Stonoga: byłem jak zwierz wzywany do sądu

 

Z relacji Zbigniewa Stonogi wynika, że przebywając w Polsce był prześladowany i "fałszywie oskarżany przez prokuratury w całej Polsce", które "nie znajdowały elementarnych walorów dowodowych oskarżeń kierowanych wraz z wnioskami o kolejne aresztowania".

 

- Byłem jak zwierz codziennie wzywany do sądu - powiedział we wtorek wieczorem podczas "relacji na żywo". Dodał "mam nadzieję, że dostanę ten azyl".

 

ZOBACZ: Policjanci weszli do domu i zakuli w kajdanki kobietę w ciąży. Za post na Facebooku

 

Prokuratura Krajowa skomentowała, że "Zbigniew S. był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia - w tym Prezydenta RP - i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy".

 

Prokuratura: niemal 30 wyroków dla Zbigniewa Stonogi

 

Z danych śledczych wynika, że w latach 2000 - 2020 zapadło 28 wyroków skazujących Zbigniewa Stonogę. 

 

"Ostatnio w sierpniu i we wrześniu 2020 r. w sądach w Ostrowi Mazowieckiej, Warszawie i w Zawierciu zapadły trzy nieprawomocne wyroki skazujące Zbigniewa S. na – odpowiednio – 2 lata 6 miesięcy, 1 rok 8 miesięcy i 8 miesięcy pozbawienia wolności" – podała prokuratura.

 

ZOBACZ: Biden krytycznie o Polsce. Sztab Trumpa: to brak zrozumienia polityki zagranicznej

 

Jak podała prokuratura, przeciwko Stonodze toczy się obecnie kilkanaście postępowań sądowych i – jak podała PK – w przeszłości był poszukiwany listem gończym w związku z uchylaniem się od odbycia kary pozbawienia wolności.

 

Stonoga nie chce, aby skracano jego nazwisko

 

Prokuratura Regionalna w Lublinie zapowiedziała złożenie zażalenia na decyzję sądu, który nie uwzględnił wniosku o aresztowanie Zbigniewa Stonogi.

 

W komunikacie dotyczącym biznesmena prokuratura nie podaje jego pełnego nazwiska. Sam biznesmen chce, by używać jego pełnych personaliów, o czym poinformował na Facebooku.

 

Nazywam się Zbigniew Stonoga a nie Zbigniew S.Jestem osobą 131 razy uniewinnioną prawomocnymi wyrokami sądowymi, która...

Opublikowany przez Zbigniewa Stonogę Piątek, 16 października 2020
wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie