Strajk kobiet w Warszawie. Wiceminister składa zawiadomienie na Lempart

Polska
Strajk kobiet w Warszawie. Wiceminister składa zawiadomienie na Lempart
PAP/Radek Pietruszka
Marta Lempart na proteście kobiet w Warszawie

Składam zawiadomienie do prokuratury na p. Lempart - poinformował na Twitterze wiceminister Jacek Ozdoba i dołączył film, na którym liderka strajku kobiet mówi m.in.: "Imię, nazwisko i numer służbowy. Taka z was k***a policja. Prawa nie stosujecie. W ogóle".

Poseł Jacek Ozdoba poinformował na Twitterze, że składa zawiadomienie na Martę Lempart.

 

Zacytował art. 226 § 1. Kodeksu karnego: "Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku." i dołączył film. 

 

Uwaga! Wideo zawiera wulgaryzmy

 

Następnie opublikował zdjęcie zawiadomienia do prokuratury.

 

 

Strajk kobiet

 

Po południu rozpoczęły się protesty kobiet. Organizatorzy strajku nie przedstawili żadnej konkretnej trasy przemarszu. W mediach informowano jedynie, że demonstracja związana jest z 102. rocznicą uzyskania praw wyborczych przez kobiety. "Nie po to wywalczyłyśmy sobie ponad wiek temu prawa obywatelskie, by teraz pozwalać rządzącym odbierać sobie prawa człowieka" - podkreślali organizatorzy strajku.

 

ZOBACZ: 102 lata praw wyborczych Polek. Ambasadorki składają życzenia

 

"W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich - my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami. W imię solidarności, którą możemy i chcemy się podzielić" - dodali w wydarzeniu opublikowanym na Facebooku organizatorzy.

 

Protesty w kraju trwają od 22 października br., gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony. 

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie