102 lata praw wyborczych Polek. Ambasadorki składają życzenia

Polska
102 lata praw wyborczych Polek. Ambasadorki składają życzenia
Georgette Mosbacher/ Twitter
28 listopada 1918 r. kobiety uzyskały w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze na podstawie dekretu, który wydał Józef Piłsudski

Gratulacje z okazji rocznicy uzyskania przez Polki prawa wyborczego. Nasze głosy pomagają kształtować nasze życie i nasze kraje - napisała w sobotę na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. W sobotę przypada 102. rocznica uzyskania przez Polki prawa wyborczego.

Do swego wpisu ambasador USA dołączyła film powstały z inicjatywy ambasad Irlandii i Kanady, w którym ambasadorki różnych krajów gratulują Polkom z okazji 102. rocznicy uzyskania praw wyborczych.

 

Oprócz Mosbacher wystąpiły w nim: Emer O'Connell (Irlandia), Shpresa Kureta (Albania), Božena Forštnarič Boroje (Słowenia), Leslie Scanlon (Kanada), Orsolya Zsuzsanna Kovács (Węgry), Siti Nugraha Mauludiah (Indonezja), Mary Thurston (Nowa Zelandia) i Mira Sun (Korea Południowa).

 

 

"Podwójnie wolne"

 

28 listopada 1918 r. kobiety uzyskały w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze na podstawie dekretu, który wydał Józef Piłsudski. - Podwójnie wolne - to słowa jednej z sufrażystek, która komentując dekret jednocześnie opisała ówczesne doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.

 

Dekret oznaczał, że wyborcami w odrodzonej Polsce zostały wszystkie jej obywatelki i obywatele, którzy ukończyli 21. rok życia. W artykule 7 stwierdzano, że wyborcami do Sejmu są wszyscy obywatele(ki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze.

 

ZOBACZ: Policjantka: najwięcej wulgaryzmów pada z ust kobiet, które bronię

 

Polki jako pełnoprawne obywatelki II RP udały się po raz pierwszy do urn wyborczych zimą 1919 r. Pierwszymi posłankami w historii polskiego parlamentaryzmu zostały: Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Gabriela Balicka, Zofia Sokolnicka, Maria Moczydłowska, Franciszka Wilczkowiakowa, Zofia Moraczewska i Anna Piasecka – reprezentowały wszystkie najważniejsze nurty polityczne, od socjalizmu, poprzez ruch ludowy, centrum - po ruch narodowy.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie