Atak na rabina. Kobieta kopnęła go w nogę i zerwała jarmułkę

Świat
Atak na rabina. Kobieta kopnęła go w nogę i zerwała jarmułkę
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Jak poinformowała zbierająca meldunki na temat antysemityzmu placówka austriackiej Izraelickiej Gminy Kultowej (IKG), sprawczyni napadu wykrzykiwała: "Zarżnijcie wszystkich Żydów!"

Śledztwo w sprawie czwartkowego ataku na rabina w Wiedniu przejął wiedeński Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu (LVT) - poinformowała w piątek austriacka policja. Dodała, że podjęty natychmiast po zgłoszeniu zajścia pościg za sprawczynią napadu trwa nadal.

Według przytoczonych przez policję zeznań poszkodowanego, w czwartek po południu na stacji kolei miejskiej Rennweg w wiedeńskiej dzielnicy Landstrasse podeszła do niego ubrana w szary płaszcz kobieta w wieku około 50 lat i o wzroście około 170 centymetrów. Zaczęła go obrzucać antysemickimi wyzwiskami i groźbami, trzymając w ręce wyciągnięty z torebki nóż.

 

ZOBACZ: Atak przed synagogą w Hamburgu. Środowiska żydowskie: kolejny szok dla naszej społeczności

 

Po kopnięciu rabina w nogę zrzuciła mu z głowy kapelusz i zerwała jarmułkę, a następnie zbiegła pieszo. Tożsamość kobiety nie jest poszkodowanemu znana. Nie odniósł on żadnych obrażeń.

 

"Zarżnijcie wszystkich Żydów"

 

Jak poinformowała zbierająca meldunki na temat antysemityzmu placówka austriackiej Izraelickiej Gminy Kultowej (IKG), sprawczyni napadu wykrzykiwała: "Zarżnijcie wszystkich Żydów!".

 

Jeszcze w czwartek kanclerz Austrii Sebastian Kurz i austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer wydali oświadczenia potępiające atak.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie