Zmarł Andrzej Niedoba. Pisarz miał 80 lat

Polska
Zmarł Andrzej Niedoba. Pisarz miał 80 lat
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Pod koniec lat 60. XX w. napisał wraz z ojcem nieoficjalny hymn górali beskidzkich "Szumi jawor"

Andrzej Niedoba, pisarz, dramaturg i dziennikarz z Wisły zmarł w środę. Miał 80 lat. Pozostawił po sobie nie tylko wiele artykułów, książek, scenariuszy teatralnych, ale także słowa pieśni "Szumi jawor". Zmarł po krótkiej i ciężkiej chorobie – podał wiślański magistrat.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Cieszynie. Był synem Adama, założyciela zespołu "Wisła", nauczyciela i pedagoga, a także bratankiem polskiego działacza społecznego na Zaolziu, reżysera teatralnego Władysława Niedoby, znanego pod pseudonimem "Jura spod Grónia".

 

Andrzej Niedoba ukończył polską szkołę podstawową w Jabłonkowie na Zaolziu i polskie liceum w Czeskim Cieszynie. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w kilkunastu redakcjach telewizyjnych i prasowych, m.in. w Telewizji Polskiej w Katowicach.

 

Dramaturg i pisarz 

 

Pod koniec lat 60. XX w. napisał wraz z ojcem nieoficjalny hymn górali beskidzkich "Szumi jawor".

 

Był dramaturgiem. W 1978 r. zadebiutował sztuką "Skoczek" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Spektakl "Kim pani jest?" zrealizował teatr telewizji.

 

ZOBACZ: Zmarł Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Miał 55 lat

 

W 2016 r. jego sztuka "Rajska jabłonka" miała prapremierę na Scenie Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. "Napisał kilka książek, w tym »Rzekę niepokorną«, opowiadającą losy rodu Niedobów. Niedawno ukończył książkę »Herody«" – podały władze Wisły. 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie