Zmarł Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Miał 55 lat

Polska
Zmarł Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Miał 55 lat
pixabay

W nocy ze środy na czwartek zmarł w Warszawie Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Miał 55 lat. Informację o śmierci podał pisarz Michał Cichy, przyjaciel Tekielego.

Stanisław Tekieli urodził się 18 września 1965 r. w Warszawie, ukończył katolickie Liceum Ogólnokształcące pw. św. Augustyna w Warszawie. Następnie studiował orientalistykę na Uniwersytecie Warszawskim, której nie ukończył - wyjechał do Pekinu.

 

Na początku lat 90. był korespondentem wojennym "Gazety Wyborczej" w Jugosławii. - Redagowałem korespondencje wielu reporterów wojennych, ale Staszek się spośród nich wyróżniał. Spojrzeniem na to, co wojna robi z życiem zwyczajnych ludzi. Okiem do detalu. Literackim językiem - powiedział Cichy.

 

 

Zbierał zeznania świadków Zagłady Żydów

 

W latach 2001-03 zbierał zeznania polskich świadków Zagłady Żydów dla Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Publikował opowiadania w "brulionie" oraz w "Lampie i Iskrze Bożej". Był analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.

 

Wydał m.in. "Historie z dziupli", "Burdubastę albo skapcaniałego osła, czyli łacinę dla snobów", i "Burdabastę bis" – był bowiem miłośnikiemtego dawnego języka komunikacji międzynarodowej i moderatorem kółka łaciny żywej (Circulus Latinus Varsoviensis).

 

Jako zamiłowany varsavianista ukończył kurs przewodników po Warszawie. Ostatnią jego opublikowaną książką była "Klątwa Rabina i inne warszawskie mity" (2020).Pasjonował się też etymologią – śmierć przerwała pracę nad kolejną publikacją zatytułowaną roboczo „Łowcy słów”.

 

Stanisław Tekieli zmarł 19 listopada br. w wieku 55 lat 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie