Nie żyje Jerzy Pilch. Pisarz zmarł w swoim domu

Kultura
Nie żyje Jerzy Pilch. Pisarz zmarł w swoim domu
PAP/Jacek Turczyk
Pisarz Jerzy Pilch miał 67 lat

Nie żyje Jerzy Pilch, pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike. Zmarł w piątek po południu w swoim domu w Kielcach - przekazała "Wyborcza", a informację tę potwierdziło Muzeum Literatury. Od kilku dni 67-letni pisarz miał problemy z ciśnieniem.

- Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała żona pisarza, Kinga, cytowana przez "Wyborczą".

 

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim, w rodzinie ewangelickiej. Mieszkał tam do 10. roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Był nagradzanym pisarzem, a także publicystą, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Według "Wyborczej" od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

 

Nagradzany literat

 

W 1989 był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 1998 jego powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność" nagrodzono Paszportem "Polityki", a trzy lata później otrzymał Nagrodę Literacką Nike za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

 

Był uznanym i cenionym felietonistą; publikował od początku lat 80. ubiegłego wieku. Przez wiele lat współpracował z redakcją "Tygodnika powszechnego", a także m.in. "Polityki" i "Przekroju".

 

W 2004 roku na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię "Narty Ojca Świętego".

 

Politycy żegnają pisarza

 

- Smutna wiadomość, ja Pilcha pamiętam sprzed lat, przede wszystkim z jego wspaniałych felietonów w tamtym, poprzednim "Tygodniku Powszechnym". Te serie felietonów, jeszcze przed przeprowadzką do Warszawy, były dla mnie bardzo ważne. To był bardzo dobry, ciekawy, interesujący polski pisarz, a także człowiek kultury w ogóle - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

 

Do śmierci pisarza odniósł się na swoim Twitterze również były premier Donald Tusk. "Trywialna jest to wiedza i nikczemny jest powód jej przywoływania, ale jak atakują analfabeci - trudno - trzeba się bronić abecadłem" - to cytat z felietonu Pilcha opublikowanego w zbiorze "Pociąg do życia wiecznego". Polityk przytoczył jego fragment.

 

 

bia/luq/ wyborcza.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie