Von der Leyen: będzie kontrakt z firmą Moderna na 160 mln szczepionek przeciw Covid-19

Technologie
Von der Leyen: będzie kontrakt z firmą Moderna na 160 mln szczepionek przeciw Covid-19
Twitter/Ursula von der Leyen
Szczepionka, której 160 mln dawek planuje kupić Komisja Europejska, ma skuteczność 94,5 proc. - poinformowała firma Moderna

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE w środę zatwierdzi kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Będzie to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutycznymi.

"Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw Covid-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię" - poinformowała von der Leyen we wtorkowym oświadczeniu.

 

 

W zeszłym tygodniu Moderna poinformowała, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw Covid-19 ma skuteczność 94,5 proc.

 

W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi UE rozmawia z kilkoma innymi producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Z tymi firmami KE zawarła wstępne rozmowy na dostawy.

 

Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.

 

Zatwierdzenie szczepionek możliwe jeszcze w grudniu

 

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.

 

ZOBACZ: Szczepionki na koronawirusa. Firmy podają pierwsze ceny

 

Jak zaznaczył rzecznik KE Stefan de Keersmaecker, termin, w którym szczepionki trafią na rynek i będą dostępne, będzie zależał od umów z producentami, jednak Komisja chce, żeby stało się to tak szybko, jak to tylko możliwe.

 

EMA zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowaniem. Po zielonym świetle z jej strony Komisja Europejska wydaje decyzje pozwalające przedsiębiorstwom farmaceutycznym na sprzedaż leków w całej UE.

 

Von der Leyen przekazała w zeszłym tygodniu, że EMA może zatwierdzić szczepionki przetestowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Modernę w "drugiej połowie grudnia".

 

Moderna: dawka szczepionki będzie kosztować od 10 do 50 dolarów

 

Przedstawiciele EMA zastrzegają, że obecnie trudno dokładnie przewidzieć terminy wydania pozwolenia na szczepienia, ponieważ nie ma jeszcze wszystkich danych, a ich ocena jest w toku.

 

EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.

 

ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa. "Pierwsi Amerykanie mogą ją otrzymać w grudniu"

 

Pierwsza partia szczepionek Moderna będzie objęta kontraktami rządowymi; ich cena będzie zależeć od zamówionej ilości. W niedzielę dyrektor generalny Moderna Stephen Bancel, powiedział niemieckiej gazecie Welt am Sonntag, że firma pobierze od rządów od 10 do 50 dolarów za dawkę.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Unia Europejska negocjuje umowę, aby utrzymać cenę dawki poniżej 25 dolarów.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie