Uciążliwy lokator. Robactwo rozchodzi się po bloku w Świnoujściu

Polska
Uciążliwy lokator. Robactwo rozchodzi się po bloku w Świnoujściu
Interwencja
Robaki rozchodzą się po bloku. Mieszkańcy czekają na dezynsekcję

W bloku socjalnym przy ulicy Holenderskiej w Świnoujściu żyje kilka osób nadużywających alkoholu. Jednak to, co spędza sen z powiek jego lokatorom, to robactwo, w tym pluskwy, które wychodzą z mieszkania niepełnosprawnego pan Marka. Insektów jest tyle, że można je zbierać ze ścian szufelką. Mieszkańców odwiedziła "Interwencja".

 61-letni pan Marek mieszka w bloku socjalnym w Świnoujściu. 11-metrowy pokój dostał kilka lat temu z przydziału miasta. Wcześniej był bezdomny i kilka lat mieszkał w schronisku.

 

Jest uciążliwym sąsiadem, nadużywa alkoholu, urządza libacje. Jego pokój to wylęgarnia robactwa.

 

ZOBACZ: Piwo, wódka i eksplozje... Na wystrzałową imprezę wpadła też policja

 

Mężczyzna korzysta z opieki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Sąsiedzi twierdzą, że latem zgłaszali problem zarządcy bloku i Sanepidowi. Bez odzewu.

 

- Aż czarno! Człowiek boi się spać, bo pluskwy przecież gryzą. W sierpniu mieli odkażać i nie było nikogo, nie przyszli – opowiadała Danuta Klimowicz, mieszkanka w bloku.

 

Kiedy dezynsekcja?

 

- W tym roku troszeczkę było nam trudniej ze względu na ograniczenia związane pandemią. Planowanych na ten rok zabiegów nie udało się przeprowadzić. Mamy ogłoszony przetarg. Myślę, że jeszcze nawet w tym miesiącu, jak najszybciej, uda się to wykonać – obiecał dezynsekcję w bloku Artur Ćwik, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Lokum.

 

- On nie sprząta, śpi w tym z tym syfie, a pomocy z urzędu odmawia. To, że on na wózku jeździ, to nie znaczy, że on koło siebie nie może zrobić, bo jeżeli może pić cały dzień, to i może ogarnąć koło siebie – skomentował mieszkaniec bloku pan Dariusz.

 

Wideo: Uciążliwy sąsiad. Robaki rozchodzą się po całym bloku

  

- Możemy wystąpić do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację, o ustanowienie kuratora dla osoby niepełnosprawnej. Pan się nie zgadzał na jakąkolwiek pomoc, natomiast przyjmował osoby, które mają problem z alkoholem. W tym wypadku najlepszą rzeczą byłoby wsparcie go usługami opiekuńczymi – uważa Gabriela Poniedziałek-Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu.

 

ZOBACZ: Libacje, smród, pożar. Uciążliwy sąsiad nie chce się wynieść, bo nie pasuje mu lokal zastępczy

 

Nad meliną mieszka pan Rafał z 4-letnim synem. Jak może, izoluje się od robactwa. Na środki owadobójcze wydaje nawet kilkaset złotych miesięcznie. Są to tylko doraźne działania, bo w całym budynku trzeba zrobić odrobaczenie. Pokój uciążliwego sąsiada jest najpilniejszą sprawą.

 

- Mieszkam tutaj razem z dzieckiem. U mnie jest czyściutko. Wszystko jest zrobione, nawet gniazdka, kontakty musiałem wyciągać i zakleiłem silikonem, bo przez te rury, którymi kable ciągną, robactwo przełaziło - opowiadał.   

 

Dowieźli obiad, robakami się nie zainteresowali

 

Do mieszkań socjalnych w Świnoujściu "Interwencja" wróciła następnego dnia, aby sprawdzić, czy służby miejskie zainteresowały się problemem robactwa. Akurat dowieziono obiad dla pana Marka, za który płaci pomoc społeczna.

 

- Dostarczam pod drzwi pukami i po prostu odchodzę ze względu na te robaki. Właśnie zaczynają łazić tutaj – powiedział mężczyzna dowożący jedzenie.

 

- Przed chwilą była kobieta z opieki społecznej, odjechała samochodem. Wszystko mu przywiozła. Wymienili mu tylko pościel i to wszystko. Nic nie było pryskane, absolutnie - stwierdzili sąsiedzi.

 

ml/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie