Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaczęła przyjmować zgłoszenia

Polska
Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaczęła przyjmować zgłoszenia
Pixabay
Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć.

Od wtorku, 24 listopada, każda osoba, która wie o przypadku pedofilii albo o jej ukrywaniu, może złożyć wniosek o zbadanie tej sprawy przez Państwową Komisję ds. Pedofilii. - To, jaki kto nosi strój, jakie ma litery przed nazwiskiem, albo jak bardzo był spokrewniony z ofiarą, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia, zajmiemy się każdą sprawą – zapewnił przewodniczący komisji Błażej Kmieciak.

Wniosek może złożyć każdy, kto wie o takim czynie. Nie tylko pokrzywdzony lub osoba dla niego najbliższa. Nie musi to być sprawa aktualna. Zgłoszenie dotyczyć może wydarzeń sprzed wielu lat.

 

Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć.

 

Można także wystąpić do Komisji z wnioskiem o monitorowanie postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę lub sądy. Ma prawo to zrobić każdy, nie tylko strona postępowania.

 

"Nie jesteśmy komisją sejmową, rządową czy kościelną"

 

- Nie jesteśmy komisją sejmową, komisją rządową czy komisją kościelną – zaznaczył przewodniczący komisji Błażej Kmieciak.

 

- Od dnia dzisiejszego będzie przyjmowali sprawy. Etap organizacji urzędu de facto dobiegł końca – powiedział Kmieciak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

 

Szef komisji przypomniał, że w jej skład wchodzi siedmioro członków wybranych przez różne gremia. Urząd – jak mówił – będzie skupiał się na postępowania prawnych, ale także działaniach edukacyjno-prewencyjnych.

 

ZOBACZ: Przewodniczący komisji ds. pedofilii związany z Ordo Iuris? Kmieciak wyjaśnia w Polsat News

 

Kmieciak wskazał, że komisja jest zobowiązana, by za niecały rok wydać raport. - Raport będzie dotyczyć tego co jest nieprawidłowe, jakie są błędy, które prowadzą np. do pojawienia się przemocy seksualnej wobec dzieci; jakie kwestie doprowadziły do jej tuszowania i jakie trzeba podjąć działanie by tego typu straszne działania w przyszłości nie było - powiedział.

 

Szef komisji zaznaczył, że wniosek do komisji może złożyć każdy, nie tylko pokrzywdzona, a zgłoszenie może dotyczyć również wydarzeń sprzed wielu lat. Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć. Można także wystąpić do Komisji z wnioskiem o monitorowanie postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę lub sądy.

 

Kmieciak zapewnił, że komisja będzie zajmowała się wszystkimi przypadkami przestępstw pedofilii. - Dążymy do tego, by swoim działaniem doprowadzić do odpowiedzialności osoby, która powinna odpowiedzialność ponieść - wskazał.

 

- To, jaki kto nosi strój, jakie ma litery przed nazwiskiem, albo jak bardzo był spokrewniony z ofiarą, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia w tym sensie, że my, jako organ państwowy, zajmujemy się każda sprawą. Nie jesteśmy komisją sejmową, komisją rządową czy komisją kościelną bo i takie były zwroty – podkreślił.

 

Jak złożyć wniosek?

 

Złożenie wniosku (zgłoszenia) polega na wypełnieniu prostego formularza dostępnego na stronie internetowej Komisji pkdp.gov.pl.

 

Odpowiedni formularz (https://www.gov.pl/web/pkdp/zgloszenie) należy wypełnić, wpisać swoje dane osobowe i kontakt do siebie, podać dane poszkodowanego i sprawcy, krótko opisać okoliczności sprawy (w miarę możliwości wskazać dowody, w tym świadków), podpisać formularz (ręcznie lub podpisem zaufanym ePUAP) i przekazać do Komisji.

 

ZOBACZ: Pedofil więził dziecko przez 52 dni. Policja uratowała 7-latka

 

Formularz można przekazać: na adres poczty elektronicznej zgloszenie@pkdp.gov.pl, osobiście (po telefonicznym zapisaniu się na spotkanie - nr tel. 22 699 60 50 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15) albo za pośrednictwem poczty lub kuriera (na adres: Państwowa Komisja ds. Pedofilii, ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa).

 

Każdy przypadek będzie zbadany

 

Komisja zapewnia, że każdy zgłoszony przypadek dokonania lub tuszowania przestępstwa pedofilii będzie zbadany, niezależnie od tego, kim jest osoba wskazana jako sprawca.

 

W ramach ustawowo powierzonych zadań Komisja ma prawo analizować sprawy, które uległy przedawnieniu i wpisywać pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Komisja ma także możliwość monitorowania toczących się postępowań. I z tych praw będzie w jak najszerszym zakresie korzystać.

 

Wykorzystywanie seksualne dziecka to przestępstwo, które wymaga stanowczego potępienia i ukarania wszystkich osób za to odpowiedzialnych i tych, którzy ten proceder ukrywają. Celem Komisji jest również wsparcie dla ofiar, które doświadczyły lub doświadczają bólu, poczucia osamotnienia, krzywdy i niesprawiedliwości.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie