Barbara Nowacka: widać zaostrzenie działań policji

Polska
Barbara Nowacka: widać zaostrzenie działań policji
Polsat News

- Dynamika demonstracji jest często taka, że te zwarcia są - przyznała w programie "Gość Wydarzeń" posłanka KO Barbara Nowacka pytana o sprawę zatrzymanej w trakcie demonstracji fotoreporterki Agaty Grzybowskiej. - Sprawa powinna zostać wyjaśniona - stwierdził senator PiS Jan Maria Jackowski, oceniając przy tym, że robienie zdjęcia z lampą z bliskiej odległości to "raczej przejaw agresji".

- Ciężko powiedzieć, od czego się zaczęło. Widzimy fragment, który zaczyna się od flesza, pytanie, co było wcześniej, czy pani miała wolny dostęp do ludzi, których fotografowała. To dynamiczna sytuacja. Natomiast proszę pamiętać, co się działo później - ona pokazuje legitymację prasową, co nie powoduje, że policjanci przerywają działania wobec niej. Teraz tłumaczenie, że nie wiedzieli, że to dziennikarka, jest nieprawdziwe, bo widzieli jej legitymacje. Czy tam doszło do czegoś wcześniej - tego nie możemy stwierdzić. Jedno jest pewne - szczególnie od ostatniego tygodnia widać zaostrzenie działań policji, kompletnie nieuzasadnione - oceniła posłanka KO Barbara Nowacka. 

 

ZOBACZ: Kolejny dzień protestów Strajku Kobiet. "Blokada Warszawy"

 

Senator PiS Jan Maria Jackowski podkreślił, że w przeszłości był fotoreporterem "Tygodnika Solidarność". - Dlatego bardzo współczuję naszemu redakcyjnemu koledze Tomaszowi Gutremu, który kilka dni temu (11 listopada - red.) został postrzelony w twarz z pocisku gumowego w bardzo niejasnych sytuacjach - przyznał. 

 

"To przejaw agresji"

 

- Odnosząc się konkretnie do tej sytuacji - mnie zawsze uczono, że robienie zdjęcia fleszowego z odległości 20-30 centymetrów od czyichś oczu - bez uprzedzenia - jest działaniem, które ciężko odebrać w kategoriach czysto rejestracyjnych, raczej jest to przejaw agresji czy może to tak być odebrane. Widać wyraźnie, że coś się zadziało wcześniej. Ja nie byłem świadkiem tej sytuacji, nie mam gotowej opinii, jak pani poseł, ale jeżeli faktycznie doszło do naruszenia nietykalności policjanta, to pan inspektor Ciarka (rzecznik KGP - red.) bardzo wyraźnie zwracał uwagę, że legitymacja dziennikarska nie jest immunitetem - przekonywał senator Jackowski, zaznaczając przy tym, że sprawa powinna zostać wyjaśniona. 

 

ZOBACZ: Oświadczenie zatrzymanej fotoreporterki. "Zostałam zaatakowana, bo błysnęłam fleszem"

 

Barbara Nowacka podkreślała, że również "oznakowanym dziennikarzom dzieje się krzywda". - 11 listopada nie tylko został postrzelony fotoreporter, ale zostali również spałowani dziennikarze, w tym pani Renata Kim oraz jedna z fotoreporterek, która na kasku miała napisane "press" - ripostowała Nowacka. 

 

Wideo: Barbara Nowacka i Jan Maria Jackowski w programie "Gość Wydarzeń"

  

 

- Uważam, że w przypadku strajku kobiet, jest jasne połączenie pomiędzy stanowiskiem wicepremiera Kaczyńskiego, który odgrażał się opozycji parlamentarnej, który wzywał skrajną prawicę do działań przeciwko protestom, który sam tak naprawdę spowodował te protesty, a eskalacją działań policji - podsumowała posłanka KO. 

 

Zatrzymana fotoreporterka

 

"Kiedy wykonywałam swoją pracę, zostałam zaatakowana przez policjanta tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem. Absolutnie nie przyznaję się do stawianych mi zarzutów" - napisała fotoreporterka Agata Grzybowska, która w poniedziałek została zatrzymana przez policję. Sprawą zajął się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka pytany w Polsat News o zatrzymanie fotoreporterki powiedział, że "ta pani naruszyła nietykalność cielesną policjanta, ona go uderzyła". - Wówczas pamiętajmy, że żadna legitymacja dziennikarska nie zwalnia z odpowiedzialności. W tym momencie policjant nie może sobie pozwolić na to - powiedział.

 

W dalszej części programu "Gość Wydarzeń" wystąpił dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński. 

jo/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie