USA opuściły układ o "otwartym niebie". Powodem Rosja

Świat
USA opuściły układ o "otwartym niebie". Powodem Rosja
PAP/EPA/SHEALAH CRAIGHEAD / WHITE HOUSE HANDOUT
Prezydent Donald Trump wielokrotnie oskarżał Moskwę o naruszenia układu podpisanego przez 34 państwa, który wszedł w życie w 2002 r.

W niedzielę 22 listopada Stany Zjednoczone oficjalnie przestały być stroną międzynarodowego traktatu o "otwartym niebie" umożliwiającym weryfikowanie ruchów wojsk i przestrzegania układów o ograniczeniu zbrojeń przez państwa-sygnatariusze.

Waszyngton zapowiedział zamiar wystąpienia, z układu z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem 22 maja br., podając jako powód nieprzestrzeganie jego postanowień przez Rosję.

 

"22 maja Stany Zjednoczone skorzystały ze swojego prawa notyfikując depozytariuszy traktatu i jego strony o ich decyzji. Po upływie 6 miesięcy decyzja weszła w życie 22 listopada" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA.

 

ZOBACZ: Trump: Biden wygrał, bo wybory zostały sfałszowane

 

Prezydent Donald Trump wielokrotnie oskarżał Moskwę o naruszenia układu podpisanego przez 34 państwa, który wszedł w życie w 2002 r.

 

Reakcja Kremla

 

- Traktat o otwartych przestworzach wraz z wycofaniem się z niego Stanów Zjednoczonych straci możliwość funkcjonowania - ocenił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaznaczył on, że Rosja ubolewa nad decyzją Waszyngtonu o rezygnacji z udziału w tej umowie.

 

- Ubolewamy z tego powodu. Uważamy, że traktat jest bardzo ważnym ogniwem ogółem w kwestii wzmocnienia wzajemnego zaufania i na płaszczyźnie kontroli zbrojeń - powiedział Pieskow.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Pierwszy region Rosji z ostrymi ograniczeniami

 

Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa będzie apelować do krajów, które nadal są stronami traktatu, by udzieliły gwarancji prawnych, iż nie będą przekazywać USA swoich danych o lotach nad Rosją.

 

Kolejny układ, z którego Trump wycofał USA

 

Państwa europejskie, w tym m. in. Francja, Niemcy, Belgia i Hiszpania, wyraziły ubolewanie z powodu decyzji USA, równocześnie przyznając, że podzielają zaniepokojenie Waszyngtonu działaniami Rosji.

 

Układ o "otwartym niebie" jest kolejnym układem międzynarodowym, z którego Trump wycofał Stany Zjednoczone. Wcześniej wypowiedział m. in. porozumienie nuklearne z Iranem i układ INF o zakazie broni nuklearnej średniego i krótkiego zasięgu.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie