Kolejne miasto odbiera tytuł Gulbinowiczowi. "Przegłosowane"

Polska
Kolejne miasto odbiera tytuł Gulbinowiczowi. "Przegłosowane"
Polsat News/ Zdj. archiwalne
Kard. Gulbinowicz tytuł stracił już we Wrocławiu

Żaden radny nie był przeciwny odebraniu Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela Białegostoku. Wcześniej taki tytuł odebrano kardynałowi we Wrocławiu. Uchwały są konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego.

W poniedziałek Rada Miasta Białegostoku głosowała projekt uchwały złożony przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o odebranie Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta.

 

- Już przegłosowane - poinformował na Twitterze prezydent.

 

20 radnych było "za", czworo się wstrzymał. Czworo także nie wzięło udziału w głosowaniu. Nikt nie był przeciwny podjęciu uchwały.

 

 

Były wieloletni metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz zmarł przed tygodniem we Wrocławiu. Miał 97 lat. Był honorowym obywatelem Białegostoku od 2000 r. Odbierając ten tytuł, świętował wówczas w mieście 50-lecie święceń kapłańskich.

 

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że honorowe obywatelstwo Białegostoku jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe tego miasta osobom, których "życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie".

 

ZOBACZ: Zaremba: zanim wymażemy kard. Gulbinowicza z historii, należą się wyjaśnienia

 

"W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie nuncjatury apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała zostały dowiedzione w sposób nie budzący wątpliwości" – zapisano w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały białostockich radnych.

 

Radni podkreślili, że w tej sytuacji "odebranie Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku będzie zatem naturalną konsekwencją powyższych decyzji władz Kościoła".

 

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie