Macron: Francja wyśle do Armenii pomoc humanitarną

Polska
Macron: Francja wyśle do Armenii pomoc humanitarną
PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
Pierwszy samolot z pomocą opuści Francję jeszcze w niedzielę – zapowiedział prezydent Francji

Pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla Armenii opuści Francję jeszcze w niedzielę, a kolejny w piątek – poinformował prezydent Emmanuel Macron podczas spotkania ze społecznością ormiańską we Francji w sobotę wieczorem.

Prezydent rozmawiał z przedstawicielami społeczności ormiańskiej w siedzibie francusko-ormiańskiej fundacji Phoneton, która zbiera fundusze na rzecz ludności Armenii i Górskiego Karabachu.

 

- To humanitarne zaangażowanie (Francji) jest naszą powinnością wobec 120 tys. przesiedleńców z Górskiego Karabachu i siedmiu prowincji odzyskanych (przez Azerbejdżan), ale także wobec co najmniej miliona Ormian żyjących obecnie w trudnych do zniesienia warunkach – argumentował Macron cytowany przez dziennik "Le Figaro". Prezydent Republiki dodał, że wielu z nich cierpi biedę.

 

Pierwszy samolot jeszcze w niedzielę 

 

Pierwszy samolot z pomocą opuści Francję jeszcze w niedzielę – zapowiedział prezydent. Francuzi dostarczą do Armenii pomoc rządową i fundusze zebrane przez Phoneton; w tym leki, ciepłe ubrania i zabawki dla dzieci.

 

Na pokładzie samolotu transportującego dary dla Armenii będzie 52-letni piłkarz Jurij Djorkaeff, który wraz z reprezentacją Francji zdobył dla niej mistrzostwo świata w 1998 r. i był pierwszym francuskim piłkarzem występującym w amerykańskiej lidze. Djorkaeff ma ormiańskie korzenie po matce.

 

ZOBACZ: Konflikt w Górskim Karabachu. Reakcja Rosji i Turcji

 

- W chwili obecnej między Azerbejdżanem a Armenią panuje zawieszenie broni, lecz sytuacja humanitarna jest dramatyczna - podkreślił piłkarz podczas sobotniego spotkania z prezydentem Macronem.

 

Pozarządowa organizacja Phoneton zebrała w sumie 1,7 mln euro. W organizacji pracuje około dwudziestu osób. Celem fundacji jest wspieranie ormiańskiej diaspory we Francji. Obejmuje ona około 600 tys. osób i jest największą społecznością ormiańską w Europie.

 

"Międzynarodowy nadzór"

 

- Z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie prezydenta Macrona, który jako jedyny spośród zachodnich przywódców potępił agresję Azerbejdżanu wobec Armenii – powiedział działacz tej organizacji Christophe Dossikian.

 

Francja apeluje o zawieszenie broni i ochronę śladów dziedzictwa i kultury, by uniknąć wymazania z powierzchni ziemi ormiańskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego w regionie - podkreślał Emmanuel Macron w rozmowie z przedstawicielami mniejszości ormiańskiej.

 

ZOBACZ: Spór o Górski Karabach. Prezydent Azerbejdżanu: dajemy Armenii ostatnią szansę

 

Szef państwa ponownie wyraził życzenie objęcia "międzynarodowym nadzorem" realizacji porozumienia o zakończeniu konfliktu zbrojnego między Azerbejdżanem i Armenią. Zostało ono wypracowane pod patronatem Rosji i przewiduje wysłanie do Górskiego Karabachu na 5 lat rosyjskiego kontyngentu wojskowego.

 

W ramach tego porozumienia Azerbejdżan odzyska kontrolę nad siedmioma jednostkami administracyjnymi przylegającymi do Górskiego Karabachu, które znalazły się przed 27 laty w gestii sił ormiańskich i skąd wygnano dominującą tam wcześniej ludność azerską.

 

Udział Rosji i Turcji

 

W procesie ustalania warunków porozumienia uczestniczyła Turcja, która wspierała Baku militarnie w trwającym sześć tygodni konflikcie.

 

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oznajmił po zawarciu porozumienia, że podobnie jak Rosja, która wysłała swoich żołnierzy w celu zapewnienia rozejmu, również i Turcja "wzięła na siebie odpowiedzialność" za ten proces i również skieruje swych wojskowych w rejon konfliktu.

 

ZOBACZ: Koniec wojny w Górskim Karabachu. Armenia i Azerbejdżan podpisały porozumienie

 

Nadal istnieją kwestie, których "nie da się rozstrzygnąć wyłącznie w ramach turecko-rosyjskiej dyskusji" – uważa prezydent Macron, który rozmawiał na temat sytuacji w regionie w czwartek z prezydentem Alijewem i premierem Armenii Nikolem Paszynianem.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie