Wiadomość, którą niósł wojskowy gołąb pocztowy, znaleziona ponad stu latach od jej wysłania

Świat
Wiadomość, którą niósł wojskowy gołąb pocztowy, znaleziona ponad stu latach od jej wysłania
Google Maps
Eksponat wzbogaci zbiory muzeum I wojny światowej Musée du Val d'Orbey.

Na polach w Ingersheim we wschodniej Francji dwójka spacerowiczów natknęła się na małą aluminiową kapsułę. W środku była wiadomość od niemieckiego żołnierza, który w czasie pierwszej wojny światowej za pośrednictwem gołębia pocztowego próbował skontaktować się ze swoim dowództwem.

Niewielki metalowy pojemnik znaleziony został we wrześniu podczas spaceru w Ingersheim, które leży niedaleko Strasburga w dolinie Renu. Podczas I wojny światowej w regionie Grand Est, w departamencie Górnego Renu trwały nasilone działania wojenne.

 

Notatka o w aluminiowym pojemniku

 

Odnaleziony we wrześniu cenny przekaz datowany jest - w zależności od ekspertyzy - na 16 lipca 1910 lub 1916 roku. Eksperci mają bowiem problemy z odczytaniem nadwerężonego przez czas pisma. Sądząc jednak po treści notatki, którą z trudem udało się rozszyfrować, pochodzi ona z czasów pierwszej wojny światowej, która trwała w latach 1914-1918.

 

ZOBACZ: Kapsuła czasu sprzed blisko 100 lat odnaleziona w Bytomiu. Co zawiera?

 

Według niemieckich muzealników poproszonych o rozszyfrowanie treści depeszy, list za pośrednictwem gołębia pocztowego wysłał do swego dowódcy niemiecki oficer o nazwisku Gänsbert z 9. Kompanii 171. Pruskiego Regimentu Piechoty. Wojskowy informował w nim o działaniach prowadzonych pomiędzy Bischwihr a Ingersheim, które w czasie pierwszej wojny światowej znajdowało się na terenie Niemiec. W sumie żołnierz sporządził cztery kopie tej wiadomości, które wysłał czterema gołębiami.

 

 

"Pluton Potthof wycofał się z ciężkimi stratami"

 

Treść wojskowej korespondencji zdradza, że oddziały niemieckie znalazły się w trudnej sytuacji.

 

"Pluton Potthof dostał się pod ciężki ogień na zachodnim skraju terenu działań i po jakimś czasie się wycofał. W Fechtwald połowa plutonu została rozbrojona. Pluton Potthof wycofał się z ciężkimi stratami" - napisał oficer.

 

ZOBACZ: Znalazła najstarszy list w butelce. Leżał na plaży w Australii. Wiadomość ze środka ma 132 lata

 

Znalezisko przekazano lokalnemu muzeum w Orbey, które upamiętnienia francusko-niemieckie walki toczone w 1915 roku o wzgórze Le Linge w Wogezach.

 

Kustosz muzeum Dominique Jardy powiedział, że znalezisko zostanie włączone do ekspozycji placówki, którą zarządza. Można tam obejrzeć m.in. dioramy ilustrujące rzeczywistość okopów I wojny światowej.

emi/hlk/ "The Guardian", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie