Znalazła najstarszy list w butelce. Leżał na plaży w Australii. Wiadomość ze środka ma 132 lata

Świat

Kiedy Tonya Illman wybrała się na spacer po plaży na australijskiej wyspie Wedge, nie spodziewała się, że znajdzie cenne źródło historyczne. Historycy z Western Australian Museum potwierdzili, że znaleziona przez nią butelka z wiadomością w środku pochodzi z XIX wieku. Prawdopodobnie jest to najstarszy list w butelce, jaki dotychczas znaleziono.

Tonya wraz z rodziną wybrała się na plażę 21 stycznia. Wśród porozrzucanych na plaży śmieci znalazła staromodną butelkę, która spodobała się jej na tyle, że postanowiła postawić ją na półce z książkami.

 

Zwitek przemoczonego papieru i sznurek

 

W środku był wilgotny zwitek papieru przewiązany sznurkiem. Dopiero po osuszeniu go w domu Australijka zobaczyła, że na kartce widać wyblakłe pismo i datę - 12 czerwca 1886. Zapisano też na niej nazwę statku - "Paula". Z kolei na wydrukowanej wiadomości, którą także zamieszczono w środku, znalazła się informacja, aby zwrócić się do niemieckiego konsulatu.

 

Kym Illman

  

Niemieckie obserwacje prądów morskich

 

Kobieta przekazała znalezisko naukowcom z Western Australian Museum, którzy potwierdzili, że to jedna z kilku tysięcy butelek, które wyrzucano z niemieckich statków w ramach badań prowadzonych przez Niemieckie Obserwatorium Morskie.

 

W wiadomościach wyrzucanych do morza proszono znalazców, aby odnotowali czas i współrzędne geograficzne znalezienia butelek i skontaktowali się z niemiecką placówką dyplomatyczną. Kapitanowie statków zbierali te dane w dziennikach, a informacje służyły obserwatorium do badania prądów morskich.

 

Pismo z wiadomości znalezionej przez Tonyę porównano z prowadzonym przez kapitana statku dziennikiem meteorologicznym i potwierdzono, że jest to jedna z butelek wyrzuconych ze statku "Paula".  

 

662 wiadomości spośród kilku tysięcy

 

Dotychczas odzyskane zostały 662 takie wiadomości, które były częścią tego eksperymentu, jednak na ogół bez butelek. Ostatni raz na taką wiadomość natrafiono w 1934 roku w Danii.

 

BBC, polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie