Kapsuła czasu sprzed blisko 100 lat odnaleziona w Bytomiu. Co zawiera?

Polska
Kapsuła czasu sprzed blisko 100 lat odnaleziona w Bytomiu. Co zawiera?
Archiwum Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
W kapsule ukryte zostały m.in. aktualne wydania gazet, dokumenty i monety

Kamień węgielny, wmurowany 18 czerwca 1929 r., wydobyto w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Odnaleziono też tubę z dokumentami i archiwaliami, wszystko zachowane w znakomitym stanie.

Znalezisko będzie prezentowane tylko przez kilka dni na początku lipca, podczas pierwszej odsłony wystawy, zaplanowanej dla uczczenia jubileuszu 110-lecia placówki.

 

ZOBACZ: Na dachu przeleżał 80 lat. List w butelce odkryli robotnicy w dawnej fabryce wódek w Łodzi

 

18 czerwca 1929 r. w niemieckim wówczas Bytomiu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, mający zarazem być nową siedzibą dla muzeum miejskiego i miejskiej biblioteki publicznej. Wraz z przeniesieniem muzeum postanowiono nadać mu znacznie szerszy, regionalny zakres działania. W niszy za kamieniem węgielnym umieszczono metalową tubę z aktem erekcyjnym, podpisanym przez uczestników uroczystości, a ponadto aktualne wydania gazet, dokumenty dotyczące działalności Miejskiej Kasy Oszczędności, zestaw obiegowych monet, plan Bytomia, wykaz członków rady miejskiej i zarządu miasta, a także wykazy aktualnych cen materiałów budowlanych i produktów spożywczych.

 

"Wyglądają, jakby umieszczono je tam wczoraj"

 

W 2020 r. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, kontynuujące tradycję przedwojennego muzeum bytomskiego, obchodzi 110. rocznicę działalności. Z tej okazji zadecydowano o wydobyciu kamienia węgielnego, wmurowanego w 1929 r. Po kilku godzinach ciężkiej pracy, pracownicy Działu Technicznego wykuli granitowy kamień z datą "1929", znajdujący się w podziemiach budynku. Tubę otwarto i poddano oględzinom w muzealnej pracowni konserwatorskiej. Dokumenty zachowały się w doskonałym stanie.

 

- Wyglądają, jakby umieszczono je tam wczoraj. Wiedzieliśmy z dokumentów i badań, że w tym miejscu znajduje się coś godnego uwagi, ale nie sądziliśmy, że zachowa się w tak dobrym stanie - powiedział w poniedziałek Paweł Frelich z działu promocji Muzeum Górnośląskiego.

 

 

Będzie można je oglądać - ze względów konserwatorskich tylko przez kilka dni - na wystawie plakatów muzealnych, przygotowanej z okazji 110. rocznicy działalności muzeum. Po zamknięciu ekspozycji wszystkie dokumenty wrócą na swoje miejsce, za powtórnie wmurowany kamień węgielny, gdzie zostaną umieszczone informacje o jego otwarciu a także opis Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu według stanu z roku 2020.

 

Jubileuszowa wystawa plakatów z historii tej placówki będzie miała trzy odsłony – 2 lipca, 17 września i 26 listopada. Będą to plakaty reklamujące wystawy, ale też np. wykonane przez pracowników w tzw. karnawale Solidarności, w latach 1980-1981.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie