Podział Mazowsza ma być w przyszłym roku. Stolica w Radomiu

Polska
Podział Mazowsza ma być w przyszłym roku. Stolica w Radomiu
Polsat News
Stolicą miałby zostać Radom

Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Trwają ostatnie przygotowania do wniesienia tego projektu do Sejmu - powiedział w piątek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Dodał, że nową siedzibą województwa mazowieckiego będzie Radom. - Nikt do tej pory żadnego projektu nie widział i nie wierzę, że toczą się w tej sprawie jakiekolwiek prace - powiedział Interii prezydent miasta.

Marek Suski pytany w piątek w RMF FM o to, kiedy projekt ustawy o podziale Mazowsza trafi do Sejmu, zaznaczył, że trwają ostatnie przygotowania do jego wniesienia. - Tam jeszcze parę rzeczy jest niedopracowanych - powiedział Suski. wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Projeskt zakłada wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego.

 

Zapytany, kiedy w takim razie zakończone zostaną prace nad tym projektem, odparł, że nie potrafi podać dokładnej daty, bo dopracowania wymaga chociażby "różnego rodzaju podział majątku Mazowsza".

 

Stolica w Radomiu

 

- To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki (...) Trzeba dopracować wszystko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić - wyjaśnił Suski.

 

ZOBACZ: Podział Mazowsza. Kiedy projekt ustawy trafi do Sejmu?

 

Odnosząc się do kwestii tego, czy to oznacza nowe wybory w obu nowych województwach odpowiedział, że tak. Doprecyzował jednak, że czym innym są wybory do sejmiku, a czym innym do władz Warszawy. - To są dwa odrębne samorządy. W Warszawie nie będzie nowych wyborów. Ta ustawa tego nie przewiduje. Będą nowe wybory do sejmiku, ale nie do władz Warszawy - podkreślił Suski.

 

Dopytany z kolei, gdzie będzie się znajdować siedziba województwa mazowieckiego, odparł, że "w największym mieście na Mazowszu, czyli w Radomiu". - Przynajmniej póki co, taka jest decyzja - stwierdził Suski.

 

Dodał, że podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. - No jeżeli tę ustawę przyjmiemy (w Sejmie), jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin - powiedział Suski.

 

"Podział województwa to nie tylko wyrysowanie kreski na mapie"

 

- To już kolejny raz, kiedy słyszymy o planowanym podziale województwa mazowieckiego. Politycy PiS mówią o tym praktycznie od pięciu lat. Na grudzień zapowiadali wybory. Nikt jednak do tej pory żadnego projektu nie widział i nie wierzę, że toczą się w tej sprawie jakiekolwiek prace. Jeśli zobaczę taki projekt, będę zaskoczony. Dopiero gdybym zobaczył konkretne propozycje, mógłbym się do nich odnosić. Bo podział województwa to nie tylko wyrysowanie kreski na mapie, lecz szereg szczegółowych kwestii, w tym m.in. finansowych - przekazał Interii prezydent Radomia Radosław Witkowski. 

 

- Ja wielokrotnie deklarowałem, że będę popierał każde rozwiązanie, które dobrze będzie służyło mieszkańcom Radomia. Oczywiście nie wyobrażam też sobie tego, by stolica nowego województwa mogła się mieścić gdzie indziej, niż w Radomiu, największym po Warszawie mieście na Mazowszu - zaznaczył włodarz miasta. 


Kto przeciw?

 

Pomysł podziału Mazowsza nie cieszy się uznaniem wśród polityków opozycji, m.in. Koalicji Obywatelskiej i PSL.

 

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) pod koniec lipca stwierdził, że pomysł PiS jest nieracjonalny i szkodliwy. Ocenił, że to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych.

 

PiS utrzymuje natomiast, że podział Mazowsza to jedna z obietnic wyborczych, zapisanych na kartach programu wyborczego jeszcze z 2015 roku i wraz z wyborem prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję przyszedł czas, żeby spróbować wcielić ją w życie.

 

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego. 

laf/zdr/ PAP, Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie