PiS chce utworzyć województwo warszawskie. Jesienią nowe wybory na Mazowszu?

Polska
PiS chce utworzyć województwo warszawskie. Jesienią nowe wybory na Mazowszu?
Pixabay/Skitterphoto
Nowym województwem miałaby się stać Warszawa oraz sąsiednie gminy, czyli tzw. obwarzanek

Za kilka miesięcy mogą nas czekać kolejne wybory; z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy wynika, że powraca temat podzielenia województwa mazowieckiego - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Zdaniem "DGP", Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Miałoby to doprowadzić do przeprowadzenia wyborów na terenie dwóch nowych województw.

 

- Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027 - mówi dziennikowi polityk PiS.

 

W nowym województwie Warszawa i "obwarzanek"

 

Według gazety, projekt jest niemal gotowy i do końca lipca trafi do Sejmu. Być może posłowie zajmą się nim w sierpniu, później ustawa najpewniej trafi na 30 dni do Senatu. Jak tłumaczy rozmówca "DGP", "Sejm zająłby się jego poprawkami na początku września tak, by w listopadzie mogły się odbyć wybory".

 

ZOBACZ: Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Pułapka w ustawie

 

Gazeta przekazała, że nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Podkreśla, że z takim pomysłem PiS nosi się już od poprzedniej kadencji, bo utworzenie województwa warszawskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w parlamentarnej kampanii wyborczej we wrześniu 2019 r.

 

"PiS kieruje się politycznymi względami"

 

Dziennik podał, że jest jedna różnica w obecnie przygotowywanym projekcie, a tym poprzednim. Wcześniej zakładano okres przejściowy, w którym funkcję marszałka województwa stołecznego pełniłby prezydent Warszawy, a stołeczna rada pełniłaby funkcję sejmiku. W nowych planach okresu przejściowego nie ma, co oznacza wybory w tym roku.

 

- PiS kieruje się wyłącznie politycznymi względami ‒ ocenił marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i zapowiada, że będzie starał się pomysł zablokować.

 

Lider PO: kompleksowy atak na samorząd

 

Informacje "DGP" skomentował również Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej. - PiS nie potrafi pogodzić się z tym, że przegrywa w Warszawie i na Mazowszu. To są rzeczy, które nie powinny być dopuszczalne w demokracji - mówił w programie "Graffiti".

 

ZOBACZ: "Atak na samorządy". Budka o planach utworzenia woj. warszawskiego

 

Jego zdaniem, ewentualne powstanie województwa warszawskiego to początek "kompleksowego ataku na samorząd". - Zacznie się od Mazowsza, ale są również inne pomysły: likwidacja powiatów oraz bezpośrednich wyborów wójta, burmistrza i prezydenta - powiedział lider PO. 

 

Według Budki, w PiS "od dawna jest plan, aby z jednej strony maksymalnie ograniczać kompetencje samorządów, a z drugiej strony ich finansowanie". 

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie