Papież o kryzysie pandemii: okazja, by zbudować "nową cywilizację"

Świat
Papież o kryzysie pandemii: okazja, by zbudować "nową cywilizację"
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Zdaniem papieża obecny kryzys pandemii jest też okazją do tego, by zbudować "nową cywilizację", opartą na braterstwie i nadziei, dobru i miłości

Pandemia ukazała to, co najlepsze i co najgorsze w naszych narodach i w każdej osobie - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do uczestników seminarium na temat tego kryzysu w Ameryce Łacińskiej. Przestrzegał przed jego instrumentalnym wykorzystywaniem.

W wystąpieniu, rozpowszechnionym przez Watykan, papież podkreślił: "teraz bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest uświadomienie sobie naszej wspólnej przynależności".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek i związki partnerskie. "Milionom katolików należy się wyjaśnienie"

 

- Wirus przypomina nam o tym, że najlepszym sposobem troski o nas jest to, by nauczyć się troszczyć się i chronić to, co mamy obok siebie - mówił Franciszek. Wskazał, że chodzi o "świadomość dzielnicy, narodu, regionu, wspólnego domu".

Okazja, by zbudować "nową cywilizację"

Zdaniem papieża obecny kryzys pandemii jest też okazją do tego, by zbudować "nową cywilizację", opartą na braterstwie i nadziei, dobru i miłości. Apelował o solidarność jako "przejaw sprawiedliwości". Franciszek przestrzegał przed wykorzystywaniem tego ciężkiego kryzysu jako "narzędzia o charakterze wyborczym i społecznym".

 

Przypomniał, że najwyższą cenę w pandemii płacą najubożsi. Jak stwierdził, cechą wyróżniającą rządzących musi być troska o dobro wspólne, a nie oddawanie go na służbę własnym interesom.

 

ZOBACZ: Papież: chrześcijanie powinni mieć odwagę sprzeciwiać się rządzącym

 

- Wszyscy znamy dynamikę korupcji, która idzie w tym kierunku. To odnosi się też do mężczyzn i kobiet Kościoła, bo ta wewnętrzna kościelna jest prawdziwym trądem, który zaraża i zabija Ewangelię - dodał. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie