Papież: chrześcijanie powinni mieć odwagę sprzeciwiać się rządzącym

Świat
Papież: chrześcijanie powinni mieć odwagę sprzeciwiać się rządzącym
PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Po raz pierwszy od wybuchu pandemii w marcu audiencja generalna odbyła się w Auli Pawła VI

Papież Franciszek powiedział w środę, że w obliczu osób rządzących potrzebni są żarliwi chrześcijanie, którzy będą mieli odwagę sprzeciwić się, gdy jest to konieczne. Podczas audiencji generalnej mówił Polakom, że w dobie pandemii Covid-19 należy odmawiać różaniec.

W katechezie wygłoszonej podczas spotkania w Auli Pawła VI papież wskazał wzór proroka Eliasza, który - jak zaznaczył - umiał sprzeciwić się okrutnym władcom w swoich czasach. Następnie Franciszek stwierdził, ze "jak bardzo potrzebujemy wierzących, żarliwych chrześcijan, którzy zareagują z odwagą w obliczu osób sprawujących władzę mówiąc: »tego nie można robić, to jest zabójstwo«".

 

"Potrzebujemy ducha Eliasza" - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Prezydent na audiencji u papieża. Wiemy, o czym rozmawiali

 

Franciszek podkreślił również, że "modlitwa to nie zamykanie się z Bogiem, by poprawić swoją duszę". - To jest fałszywa modlitwa - ostrzegł. Wyjaśnił, że sprawdzianem modlitwy jest miłość do bliźniego. - W duszy tego, kto się modli, poczucie własnej słabości jest cenniejsze od momentów egzaltacji, kiedy wydaje się, że życie to pasmo zwycięstw i sukcesów - powiedział.

 

"Z serca wszystkim błogosławię"

 

Jak dodał, "wierzący, którzy dopuszczają się niesprawiedliwości, to ci, którzy nie modlili się do Boga". Zwracając się do Polaków papież przypomniał, że w środę obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

 

- Matka Boża w swych objawieniach często wzywała ludzi do odmawiania różańca, zwłaszcza w obliczu zagrożeń dla świata. Także dzisiaj, w tym czasie pandemii, koniecznie musimy trzymać w naszych dłoniach różaniec, modląc się za siebie, za swoich bliskich i za wszystkich ludzi. Zawierzam was Królowej Różańca Świętego i z serca wszystkim błogosławię - dodał.

 

ZOBACZ: Premier Armenii: celem Turcji jest kontynuacja ludobójstwa Ormian

 

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii w marcu audiencja generalna odbyła się w Auli Pawła VI, a nie, jak od sierpnia, na dziedzińcu świętego Damazego. Powodem były opady deszczu. Uczestnicy audiencji siedzieli w większym oddaleniu od siebie niż zwykle.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie