Orban: w negocjacjach ws. budżetu UE dojdzie do porozumienia

Świat
Orban: w negocjacjach ws. budżetu UE dojdzie do porozumienia
PAP/EPA/Olivier Matthys / POOL
Będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć kompromis ws. budżetu i warunkowości - zapewnił Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej

Negocjacje na temat budżetu UE powinny być kontynuowane i dojdzie do porozumienia – oświadczył w piątek premier Węgier Viktor Orban, oceniając, że jest kilka sposobów rozwiązania obecnego impasu.

- Trzeba kontynuować negocjacje i na koniec się porozumiemy, tak to jest. Węgry i Polska wstrzymały negocjacje, a raczej proces ustawodawczy, co nazywane jest wetem - powiedział w Radiu Kossuth.

 

Dodał, że "oświadczyliśmy, że dla nas niektóre elementy pakietu składającego się z kilku ustaw są nie do przyjęcia.(…). Trzeba je ponownie przeanalizować i omówić, a na końcu się porozumiemy. Węgry będą bronić swoich interesów". 

 

Według niego obecny impas można rozwiązać na kilka sposobów, przyjmując rozwiązania, które "są do przyjęcia zarówno dla Węgier, jak i Polski, takie, gdzie decydują aspekty prawne, a nie większość polityczna".

 

Kredyt na ponad 2,5 mld euro

 

Dodał, że w zeszłym tygodniu Węgry samodzielnie zaciągnęły kredyt w wysokości ponad 2,5 mld euro – połowę na 10 lat, a połowę - na 30. - Mogę powiedzieć z całą pewnością, że niezależnie od sporów politycznych, zostaną na Węgrzech zrealizowane wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy na następne 10 lat, bo dysponujemy potrzebnymi pieniędzmi - zapewnił.

 

- Nie wspominam nawet o funduszach, które Węgry w każdej chwili mogą zdobyć na rynku chińskim czy azjatyckim (…) Stoimy na tak mocnych nogach, że nawet najcięższe czasy dzięki własnej wiarogodności gospodarczej możemy nie tylko przetrwać, ale także się rozwijać - zapewnił.

 

ZOBACZ: "Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Orban krytykuje powiązanie budżetu z praworządnością

 

Według niego w sporze o unijny budżet chodzi w istocie o to, by "grupa państw mogła prostym głosowaniem większościowym albo większością 2/3 wymusić na opornych to, czego dotąd się od nas domagano i czemu się sprzeciwialiśmy, bo mamy do tego prawo". Jako przykład podał kwestię przyjmowania migrantów.

 

Zaznaczył jednak, że fakt, iż są spory i trzeba jest rozwiązać, "wynika z natury Unii Europejskiej", trzeba bowiem dostroić interesy 27 państw.

 

Liderzy unijni nie rozstrzygnęli na czwartkowym szczycie problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. Teraz mają zacząć się negocjacje.

 

Negocjacje trwają 

 

Będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć kompromis ws. budżetu i warunkowości - zapewnił Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Jak dodał, konieczne jest wdrożenie "tak szybko jak to możliwe wieloletniego budżetu i funduszy odbudowy".

 

ZOBACZ: Powiązanie budżetu z praworządnością. "Premier podtrzymał stanowisko"

 

Według mnie jest równie ważne dla przyszłości Unii Europejskiej przyjąć budżet UE i stać na straży praworządności - powiedziała na konferencji po wideoszczycie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Jak dodała, KE popiera porozumienie ws. budżetu osiągnięte w negocjacjach między PE i Radą Europejską. - Teraz ważne jest, abyśmy zrobili krok do przodu - zaznaczyła.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie