"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Orban krytykuje powiązanie budżetu z praworządnością

Świat
"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Orban krytykuje powiązanie budżetu z praworządnością
commons.wikimedia/European People's Party/CC BY 2.0
"Nie po to stworzyliśmy Unię Europejską, żeby dostać drugi Związek Sowiecki"

Jeśli przygotowany przez Parlament Europejski i niemiecką prezydencję projekt, włączający mechanizm dotyczący warunkowości i praworządności do budżetu UE, zostanie przyjęty, zrobimy z UE Związek Sowiecki – oświadczył w piątek premier Węgier Viktor Orban.

- Jeśli ten akt prawny, który wypracowały wspólnie PE i niemiecka prezydencja, rzeczywiście zostanie przyjęty – trzeba do tego 2/3, my nie możemy zawetować – to zrobimy z UE Związek Sowiecki. Bo w Związku Sowieckim był zwyczaj, że stawiano warunek pozbawiony obiektywnych kryteriów – powiedział Orban w Radiu Kossuth.

 

ZOBACZ: Polska zawetuje budżet UE? Opozycja: To już polexit?

 

Oświadczył, że w ZSRR tworzono komitet, który kontrolował spełnienie nieobiektywnych kryteriów na podstawie ideologicznej i "jeśli ktoś nie stanął w szeregu, był surowo karany, i nie było od tego odwołania".

"Nie tego chcieliśmy"

- Taki był Związek Sowiecki. Jak czytam ten projekt, jest dokładnie taki sam. Bez obiektywnych kryteriów, na podstawie ideologicznej chcą szantażować kraje bez możliwości środków odwoławczych. Nie tego chcieliśmy, nie po to stworzyliśmy Unię Europejską, żeby dostać drugi Związek Sowiecki – oznajmił.

 

ZOBACZ: Unijny budżet. Morawiecki grozi wetem

 

Dodał, że w świecie komunistycznym karano za działalność antysowiecką, a teraz "chcą karać kraje członkowskie za działalność antyeuropejską".

 

Zaznaczył, że trzeba oddać szacunek Parlamentowi Europejskiemu, Radzie UE i innych instytucjom unijnym, ale jedności Unii Europejskiej nie tworzą unijne instytucje i Bruksela, tylko państwa członkowskie. - Może się dziać to, czego one chcą, a to, czego nie chcą, się nie stanie – oświadczył.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie