Belgijskie regiony zamykają placówkę w Warszawie. Powodem "autorytarne rządy i dyskryminacja gejów"

Polska
Belgijskie regiony zamykają placówkę w Warszawie. Powodem "autorytarne rządy i dyskryminacja gejów"
pixabay

Belgijskie regiony Brukseli i Walonii zamknęły w piątek swoje przedstawicielstwo w Warszawie z powodu zagrożenia dla niezależności sądów i mediów oraz dyskryminacji gejów przez polski rząd.

Biuro, które reprezentuje regiony w takich dziedzinach, jak kultura, sport, turystyka i wymiana naukowa, zatrudnia siedmiu pracowników i będzie zamknięte na czas nieokreślony - podały w oświadczeniu region Walonii i federacja Walonia-Bruksela.

 

 

"Przez kilka lat autorytarne ekscesy rządu podważały rządy prawa" - ocenili we wspólnym oświadczeniu premier Walonii Elio Di Rupo i jego odpowiednik z Walonii i Brukseli, Pierre-Yves Jeholet.

 

"Atakując niezależność sądownictwa, podział władz zagraża demokracji i integracji europejskiej, nie możemy tego zaakceptować - stwierdzili.

 

ZOBACZ: Patryk Jaki: inne państwa potrzebują tych pieniędzy bardziej niż Polska

 

Budżet unijny na lata 2021-2027 wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich. Żeby zaczął obowiązywać od 2021 r., ta zgoda "27-ki" potrzebna jest do 31 grudnia 2020 r. na posiedzeniu Rady UE.

 

W przypadku braku porozumienia wśród krajów UE ws. budżetu UE na lata 2021-2027 do końca tego roku, w przyszłym roku najprawdopodobniej zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe.

 

Tymczasem powiązane z budżetem rozporządzenie dot. warunkowości (praworządności), któremu w obecnej formie sprzeciwiają się Polska i Węgry, wymaga tylko większość kwalifikowanej wśród 27 krajów członkowskich. Oznacza to, że jeśli sprzeciw wniosą tylko Węgry i Polska, zostanie ono przyjęte.

 

Bez porozumienia

 

Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji odnoszących się do funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

 

Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. Temat unijnego budżetu może zostać podjęty podczas czwartkowej wideokonferencji liderów państw i rządów krajów członkowskich, którego tematem wiodącym ma być walka z pandemią koronawirusa.

msl/grz/ Reuters, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie