Zmarł ks. Eugeniusz Makulski. Jego historię przedstawiono w filmie "Tylko nie mów nikomu"

Polska
Zmarł ks. Eugeniusz Makulski. Jego historię przedstawiono w filmie "Tylko nie mów nikomu"
lichen.pl
Po emisji filmu, duchowny został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej

W czwartek zmarł były kustosz sanktuarium w Licheniu ks. Eugeniusz Makulski - potwierdził rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz. Historia ks. Makulskiego została przedstawiona w filmie "Tylko nie mów nikomu". Był on odsunięty od pełnienia działalności duszpasterskiej.

O śmierci ks. Makulskiego pierwsza poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Duchowny miał 92 lata.

 

Makulski urodził się 9 lutego 1928 r. w Kotarszynie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1966 r. został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

 

ZOBACZ: "Nigdy nie miałem żadnych stosunków seksualnych". List McCarricka do Dziwisza

 

Jako kustosz sanktuarium był inicjatorem powstania bazyliki w Licheniu, będącej jedną z największych świątyń na świecie. Budowa została sfinansowana z datków wiernych. Makulski pełnił funkcję kustosza sanktuarium przez 38 lat - do 2004 r.

 

Miał molestować nieletnich

 

W maju ubiegłego roku w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się również historia byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po emisji filmu Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie dotyczące kapłana.

 

"Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" - informowało wówczas Zgromadzenie. "Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" - napisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Kustosz sanktuarium w Licheniu w filmie "Tylko nie mów nikomu". Jest oświadczenie księży marianów

 

Sprzed bazyliki w Licheniu Starym w czerwcu 2019 r. usunięty został pomnik Jana Pawła II, na którym znajdowała się też postać ks. Eugeniusza Makulskiego. Monument przedstawiał papieża, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium otrzymuje makietę świątyni. Pomnik wrócił na miejsce miesiąc później w zmodyfikowanej wersji - bez ks. Makulskiego.

 

Obecnie na stronie internetowej sanktuarium w Licheniu nazwisko ks. Makulskiego nie pojawia się ani w sekcji o historii sanktuarium i budowy bazyliki, ani w zakładce dotyczącej historii zgromadzenia.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie