WHO: co 17 sekund w Europie umiera chory na COVID-19

Świat
WHO: co 17 sekund w Europie umiera chory na COVID-19
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Pracownicy służby zdrowia na oddziale intensywnej terapii szpitala GVM ICC w Casal Palocco pod Rzymem, Włochy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z niepokojem zauważa rosnącą liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem w Europie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba śmierci związanych z COVID-19 zwiększyła się o 18 proc. Z powodu koronawirusa co 17 sekund umiera jedna osoba w Europie.

W ubiegłych tygodniach zarejestrowano ponad 29 tys. zgonów. Oznacza to, że co 17 sekund z powodu koronawirusa umiera jedna osoba w Europie. Hans Kluge, dyrektor europejskiego oddziału WHO, podkreślił podczas konferencji prasowej w Kopenhadze, że obecnych statystyk - 4500 zgonów dziennie - można by uniknąć dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz skutecznej walce z dezinformacją oraz błędnymi teoriami.

 

ZOBACZ: Plik mandatów za parkowanie przed szpitalem. Właściciel już ich nie zapłaci


Szef europejskiego oddziału WHO przekazał również i pozytywne wiadomości: dzięki rozważnemu zachowaniu tygodniowa liczba nowych infekcji w ubiegłym tygodniu wyniosła 1,8 miliona, czyli jest mniejsza w porównaniu z tygodniem poprzednim, gdy wynosiła ponad 2 miliony.

 

- To mały sygnał, ale jednak sygnał - uważa Hans Kluge.

 

Systemy opieki zdrowotnej dochodzą do granic wytrzymałości

 

Ponadto coraz więcej wskazuje na to, że systemy opieki zdrowotnej w Europie dochodzą do granic wytrzymałości z powodu rosnącej liczby przypadków zachorowań na koronowirusa. Na przykład oddziały intensywnej opieki medycznej we Francji od dziesięciu dni mają ponad 95-procentowe obłożenie, zaś w Szwajcarii wykorzystano już wszystkie miejsca na OIOM-ach.

 

ZOBACZ: Zakażenia koronawirusem w szpitalach. Pani Jolanta nie przeżyła


Z informacji przekazanych przez regiony wynika, że 28 proc. wszystkich dotychczas zarejestrowanych na świecie przypadków zakażeń koronawirusem oraz 26 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów z tego powodu przypada na Europę. W regionie europejskim, do którego WHO zalicza ponad 50 państw, dotychczas wystąpiło około 15,8 miliona infekcji oraz prawie 355 tys. powiązanych z nimi zgonów. 

grz/ "Deutsche Welle"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie