Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

Wzrost liczby zakażeń w Polsce - 23 tys. 975 nowych przypadków i rekord zgonów - 637 osób nie żyje. Nowy Jork zamknął w czwartek szkoły publiczne i przechodzi na nauczanie zdalne. Burmistrz Bill de Blasio uzasadnił decyzję wzrostem wskaźnika zakażeń COVID-19 w ciągu 7 dni średnio do 3 proc. W Meksyku poinformowano o 3918 nowych przypadkach koronawirusa i 502 kolejnych zgonach.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie w polsatnews.pl.

ms/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą i obserwuj swój stan zdrowia - wskazuje Centrum Informacyjne Rządu, przypominając zasady postępowania po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. CIR informuje również, w jakich sytuacjach należy kontaktować się z sanepidem.

Finlandia przedłuża kontrole na granicach do 13 grudnia. Ze względu na "duże różnice w sytuacji epidemicznej między Finlandią a resztą Europy" nie jest na razie możliwe poluzowanie restrykcji transgranicznych - uzasadnił swą czwartkową decyzję fiński rząd.

Czeski parlament przedłużył w czwartek stan wyjątkowy o 22 dni, do 12 grudnia. Rząd chciał, aby nadzwyczajna regulacja obowiązywała przez kolejne 30 dni. Bez zgody posłów stan wyjątkowy skończyłby się w piątek i przestałyby obowiązywać wszystkie restrykcje.

Na ponad 3,1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 w całym regionie zajętych jest niespełna 2 tys. Wolnych pozostaje też niemal 100 tzw. łóżek respiratorowych – przekazał w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Blisko 100 pacjentów Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu jest zakażonych koronawirusem – potwierdziły w czwartek służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Patriarcha Serbskiego Kościoła Prawosławnego Ireneusz jest w ciężkim stanie i był intubowany - powiadomił w czwartek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. Rano serbska Cerkiew ogłosiła, że stan 90-letniego patriarchy pogorszył się z powodu zakażenia koronawirusem.

W woj. lubuskim szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 powstaje w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Trwają roboty wykończeniowe w nowym obiekcie i związane z dostosowaniem go do funkcji covidowej. Rozpoczęły się dostawy sprzętu.

Komisja Europejska ostrzegła Węgry przed importem rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V, wysuwając m.in. zastrzeżenia w sferze bezpieczeństwa. Szef dyplomacji węgierskiej Peter Sziijarto oznajmił, że Węgry dostały już próbki tej szczepionki.

We Włoszech zarejestrowano ostatniej doby 653 zgony na Covid-19 i 36 176 nowych zakażeń koronawirusem - takie dane przedstawiło w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano w ciągu jednego dnia ćwierć miliona testów.

Dzień wcześniej zmarły 753 osoby i wykryto ponad 34 tys. następnych przypadków SARS-CoV-2.

Na Tajwanie, pomimo braku lokalnych zakażeń koronawirusem, od 1 grudnia zwiększone zostaną restrykcje sanitarne przeciw SARS-CoV-2. Wprowadzone zostały też obowiązkowe testy na obecność koronawirusa dla wszystkich osób przylatujących na Tajwan.

Zapotrzebowanie na osocze wykorzystywane w terapii COVID-19 pokrywane jest na bieżąco poza dwoma województwami, gdzie występują przejściowe problemy – przyznał w środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

W czwartek w woj. śląskim potwierdzono najwyższą dotąd liczbę zakażeń koronawirusem i liczbę zgonów. Pojawiło się 4377 nowych zakażeń, a zmarło 86 osób. Śląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych ocenia sytuację jako niepokojącą.

- Ogólny wzrost liczby zakażeń nie jest zaskoczeniem. Patrząc na doświadczenia globalne, liczba zakażeń wszędzie dramatycznie wzrasta. Bardzo niepokoi mnie natomiast tak duża liczba zgonów. Nie mam dostępu do danych, które mogłyby to tłumaczyć. Być może chorzy zwlekają zbyt długo z szukaniem pomocy w szpitalu? Tymczasem typowe dla tej choroby są nagłe pogorszenia – powiedział w czwartek dr hab. Włodzimierz Mazur.

5007 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Szwajcarii i w sąsiednim Liechtensteinie - podał w czwartek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia. Zmarło kolejnych 79 osób.

Tym samym liczba zakażeń od początku epidemii w tych krajach wzrosła do 285 655, a zgonów w związku z Covid-19 - do 3464.

Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował w czwartek do rodaków, by "wstrzemięźliwie" obchodzili w tym roku Boże Narodzenie. "Wielkie przyjęcia, świętowanie, pocałunki i uściski nie są możliwe"- podkreślił. W przeciwnym razie, dodał, gwałtownie wzrosną zakażenia i zgony.

Ruszyła specjalna strona internetowa, przez którą zainteresowani mogą zgłosić chęć do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych powstających w Szczecinie.

W Zachodniopomorskiem szpitale tymczasowe będą zlokalizowane w dwóch miejscach: w hali Netto Arena i budynku M szpitala na Pomorzanach.

W każdym z tych miejsc planowane jest utworzenie po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej – poinformowały w czwartek służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Wysoka liczba zgonów na COVID-19, raportowana w ostatnich dniach, to efekt dużej liczby zakażeń dwa tygodnie temu - ocenił wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że stabilizacja epidemii powinna spowodować za około 10 dni spadek śmiertelnych przypadków.

Pochodząca z ferm norek nowa mutacja koronawirusa, tzw. klaster 5, prawdopodobniej wyginęła - poinformowało w czwartek duńskie ministerstwo zdrowia, powołując się na opinię państwowej agencji kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut.

Restrykcje nałożone na biznes negatywnie wpłyną na zatrudnienie i płace - ocenia Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan, komentując dane GUS. Ekspertka spodziewa się, że bez realnej pomocy firmom z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, zatrudnienie spadnie.

Do 201 wzrosła liczba lekarzy, którzy zmarli we Włoszech od początku pandemii koronawirusa - poinformowała w czwartek krajowa federacja Izb Lekarskich. W ciągu dwóch ostatnich dni zarejestrowano pięć następnych zgonów. Od początku drugiej fali zakażeń zmarło 22 medyków.

Zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego Hieronim II został hospitalizowany z powodu zakażenia koronawirusem - podał w czwartek szpital w Atenach, w którym leczony jest też arcybiskup Anastazy, zwierzchnik Autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Albanii.

40 proc. Francuzów rozważa zaszczepienie się przeciw Covid-19; to o 5 pkt proc. mniej niż w październiku – wynika z sondażu Instytutu Elabe. Francuzi są coraz bardziej podejrzliwi wobec informacji o testowanych szczepionkach przeciw tej chorobie - komentują autorzy badania.

"Ponad 700 wspieranych szpitali, 251 punktów do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, 288 aktywnych zespołów wymazowych, 28 DPSów, w których pomagają żołnierze. To dobowy bilans zaangażowania żołnierzy w działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii" - napisał minister Błaszczak na Twitterze.

Pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej i Domów Pomocy Społecznej są na tej pierwszej linii frontu; dzięki państwa ciężkiej pracy jesteśmy w stanie pomóc tym, którzy są najsłabsi; chylę czoła i dziękuję - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Premier Samoa Sailele Malielegaoi Tuilaepa wystąpił w czwartek z orędziem do narodu, w którym apelował o spokój po tym, gdy w kraju stwierdzono pierwszy pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Drugi test u tego samego pacjenta dał wynik negatywny.

Laboratoria diagnostyczne ostatniej doby wykonały 58 tys. testów na koronawirusa, a lekarze POZ skierowali w tym czasie na badanie 27 tys. 158 pacjentów - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia udostępnionych w czwartek.

Turcja planuje zakupić w najbliższych dniach 20 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 od chińskiej firmy Sinovac - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Rząd prowadzi także rozmowy w sprawie zakupu szczepionki od Pfizera i BioNTech.

Liczba nowych zakażeń z dnia na dzień maleje w stosunku do liczby sprzed kilkunastu dni, a ten spadek to efekt wprowadzonych obostrzeń - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, że wysoka obecnie liczba zgonów to skutek wysokiej fali zakażeń właśnie sprzed kilkunastu dni.

Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 22 tys. 536 chorych, z czego 2 tys. 80 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W środę było to odpowiednio: 22 812 zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 i 2 117 respiratorów.

Mamy 23 tys. 975 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła tym samym do 796 tys. 798. Nie żyje też 637 kolejnych osób - 124 zmarły z powodu COVID-19, a 513 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi 12 tys. 088.

Prawie milion osób otrzymało już w trybie kryzysowym eksperymentalną szczepionkę przeciw Covid-19, opracowaną przez chińską państwową grupę farmaceutyczną Sinopharm; nie stwierdzono poważnych skutków ubocznych – podał ten koncern w środę wieczorem.

Szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki wywołuje silną reakcję układu odpornościowego u osób powyżej 70. roku życia, co daje nadzieję na jej skuteczność - wynika z opublikowanych w czwartek badań.

4512 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarło 92 chorych z Covid-19 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii. Do tej pory stwierdzono na Węgrzech ponad 161 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło 3472 chorych z Covid-19. Ponad 36 tys. osób już wyzdrowiało.

Jesteśmy w szczycie pandemii i każde zawirowanie w postaci akcji protestacyjnej będzie złą metodą, nie posłuży ani pielęgniarkom, ani pacjentom - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, ze najlepszą metodą jest dialog. "Wierzę, że się dogadamy" - dodał.

Gubernator stanu Minnesota w USA Tim Walz nakazał w środę zamknięcie od soboty na cztery tygodnie restauracji i barów (możliwa będzie sprzedaż na wynos), siłowni i lokali rozrywkowych. Ograniczenia wprowadzono z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w czwartek 2 015 608, po wykryciu w ciągu minionej doby 23 610 nowych przypadków - poinformował sztab rządowy. Dobowy przyrost zgonów jest najwyższy od początku epidemii: od środy zmarło 463 chorych na Covid-19.

5515 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w środę w Czechach; to o 3405 infekcji mniej niż w poprzednią środę - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa zdrowia. Liczba aktywnych zakażeń w kraju wynosi 100 970. Od marca, kiedy zanotowano pierwsze przypadki SARS-CoV-2, koronawirusa wykryto u 475 284 osób. Ponad trzy czwarte z nich już wyzdrowiało.

Na Ukrainie w środę wykryto 13 357 nowych infekcji koronawirusem, 257 zakażonych zmarło, a 7400 pacjentów wyzdrowiało - poinformował w czwartek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dzienny bilans zakażeń i zgonów od początku pandemii.

W kwestii epidemii koronawirusa mamy okres stabilizacji, który pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość, ale do 29 listopada nic się nie zmieni, jeśli chodzi o obowiązujące obostrzenia i zasady - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem w Afryce przekroczyła 2 miliony - poinformowały w czwartek Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Na kontynencie zmarło dotąd 48 048 zakażonych osób. 

Z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem w Petersburgu władze tej drugiej co do wielkości metropolii Rosji zapowiedziały w czwartek zakaz wstępu widzów na imprezy sportowe oraz ograniczenie wstępu do teatrów i kin. Restrykcje wejdą w życie w najbliższych dniach.

W Tokio zgłoszono w czwartek 534 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Władze miasta podniosły alert epidemiczny na najwyższy poziom. Poprzedniego dnia w Japonii wykryto 2203 nowe infekcje, co jest największym dobowym bilansem w tym kraju.

Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Mimo panującej na świecie drugiej fali pandemii, Polacy mogą wyjechać do wielu państw świata, również na wakacje. Aby polecieć m.in. do Egiptu, Tunezji, na Maltę czy W. Kanaryjskie muszą przedstawić negatywy wynik testu na koronawirusa, nie jest to konieczne przy podróży np. do Turcji.

Aż jedna trzecia zmarłych z powodu COVID-19 to pacjenci z cukrzycą – ostrzega prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jego zdaniem może to wiązać się z faktem, że cukrzyca często występuje u seniorów.

Polska nauka zmobilizowała się do walki z koronawirusem. Efekty prac nie trafiły jednak do szpitali i laboratoriów państwowych, tylko na półkę – informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zauważa, że kiedy wiosną Europa z przerażeniem patrzyła, jak SARS-CoV-2 rozkłada na łopatki włoską służbę zdrowia, polscy naukowcy zwarli szeregi. Byli przekonani, że na własną rękę jesteśmy w stanie wyprodukować najbardziej potrzebne artykuły.

Badanie, które objęło Izrael i Polskę pokazało, że wprowadzony z powodu epidemii lockdown nasilił stres mieszkańców obu krajów, a razem z nim zgrzytanie zębami i bóle twarzy. Najbardziej odczuły to osoby w wieku 35-55 lat - oraz kobiety.

Granice lądowe USA z Kanadą i Meksykiem pozostaną zamknięte, z wyjątkiem podróży absolutnie niezbędnych, co najmniej do 21 grudnia w związku z wzrastającą liczbą przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - poinformowały w środę źródła oficjalne w Waszyngtonie i Ottawie.

Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem zwięszyła się w ciągu ub. doby o 22 609 do 855 916. Zmarło kolejnych 251 osób. Liczba zgonów zwiększyła się do 13 370 - poinformował w czwartek Instytut ds. Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała, by Sejm poparł poprawki, których celem będzie rozszerzenie pomocy państwa w związku z koronawirusem na kolejne branże w tym m.in. o muzea i uzdrowiska w ramach tzw. tarczy branżowej.

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 3 918 nowych przypadkach koronawirusa i 502 kolejnych zgonach. Łączna liczba zachorowań przekroczyła milion i wynosi obecnie 1 015 071 a zgonów zbliża się do 100 tys. (99 528). Resort rutynowo zastrzega, że są to jedynie przypadki potwierdzone oficjalnie oraz, że rzeczywista liczba przypadków zakażeń i zgonów może być znacznie wyższa.

Od czwartku szkoły publiczne w Nowym Jorku będą zamknięte na czas nieokreślony. Przejdą całkowicie na nauczanie zdalne. Burmistrz Bill de Blasio uzasadnił tę decyzję podwyższeniem w mieście wskaźnika zakażeń Covid-10 w ciągu siedmiu dni średnio do 3 proc.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie