Holandia: Zamiast kremacji, rozpuszczanie ciał w chemicznej cieczy. Nowe formy usług pogrzebowych

Świat
Holandia: Zamiast kremacji, rozpuszczanie ciał w chemicznej cieczy. Nowe formy usług pogrzebowych
Wikimedia.org/Jan Polák
Porowate białe kości (fosforan wapnia) można z łatwością zgnieść w dłoni, zostają przekształcone w biały proszek

Holenderski rząd pracuje nad przepisami, które umożliwią pochówek poprzez rozpuszczanie ciała w chemicznej cieczy. Kości, które pozostają po hydrolizie alkalicznej, można umieścić w urnie i zwrócić krewnym. Natomiast powstałą ciecz proponuje się wykorzystywać do nawożenia pól lub do produkcji biogazu.

Holenderska minister spraw wewnętrznych Kajsa Ollongren, zapowiedziała legalizację hydrolizy alkalicznej. W przyszłym roku ma przedstawić projekt odpowiedniej ustawy.

 

ZOBACZ: Zbyt drogie miejsca na cmentarzu. Mieszkańcy pozywają kurię

 

Po rozpuszczeniu ciała w gorącej cieczy chemicznej pozostają kości i płyn. Porowate białe kości (fosforan wapnia) można z łatwością zgnieść w dłoni (chociaż używa się raczej granulatora), zostają przekształcone w biały proszek i można umieścić je w urnie, tak jak po kremacji. W przypadku pozostałej cieczy rozważa się wykorzystać do nawożenia pól lub produkcji biogazu.

 

Metoda "bezpieczna, godna i trwała"

 

Holenderska ustawa o usługach pogrzebowych stanowi, że ciała zmarłych można pochować, poddać kremacji lub przekazać nauce. W wyjątkowych okolicznościach dopuszcza się również "grób marynarza" - pochówek na morzu, rozsypanie prochów.

 

Jednak biorąc pod uwagę pojawiające się nowe techniki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło się do Rady ds. Zdrowia o zbadanie możliwości dopuszczenia innych form usług pogrzebowych.

 

ZOBACZ: 12-latka "ożyła" godzinę po śmierci. To mógł być syndrom Łazarza

 

Według ekspertów hydroliza alkaliczna jest metodą  "bezpieczną (dla środowiska – przyp. red.), godną i trwałą".

 

Branża pogrzebowa jest pozytywnie nastawiona do propozycji. Metoda stosowana jest obecnie w Kanadzie, Australii i niektórych stanach USA.

emi/grz/ newsabc.net, "Nl Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie