12-latka "ożyła" godzinę po śmierci. To mógł być syndrom Łazarza

Świat
12-latka "ożyła" godzinę po śmierci. To mógł być syndrom Łazarza
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Na miejsce wezwano lekarzy, ale nie udało się uratować życia 12-latki. Ponownie stwierdzono jej zgon. Dziewczynkę pochowano. 

12-latka z Indonezji umarła, a godzinę po śmierci na chwilę "ożyła" - donoszą lokalne media. Wezwanym na miejsce lekarzom nie udało się jednak uratować dziewczynki i ponownie stwierdzono jej zgon. W jej przypadku mogło dojść do tzw. przywrócenia spontanicznego krążenia krwi, czyli "syndromu Łazarza".

Dziewczynka - Siti Masfufah Wardah - została uznana za zmarłą 18 sierpnia o godzinie 18:00 w szpitalu Dr Mohamad Saleh w Probolinggo. Śmierć nastąpiła w wyniku komplikacji spowodowanych przewlekłą cukrzycą. 

 

ZOBACZ: Pochówek zmarłych z koronawirusem. W ostatnią drogę ruszają bez pożegnania

 

"Odkryliśmy, że jej serce znowu bije"

 

Godzinę po śmierci rodzina zabrała ciało dziecka do domu, by przygotować je do pogrzebu. Podczas mycia zmarłej doszło do nieoczekiwanego zdarzenia. - Kiedy kąpano jej ciało, jej temperatura nagle wzrosła, a oczy się nagle otworzyły. Odkryliśmy, że jej serce znowu bije, a ciało się porusza - opowiadał lokalnym mediom 40-letni ojciec dziewczynki. 

 

 

Na miejsce wezwano lekarzy, ale nie udało się uratować życia 12-latki. Ponownie stwierdzono jej zgon. Dziewczynkę pochowano. 

 

Syndrom Łazarza

 

Wiadomo, że w ciałach pacjentów, którzy zmarli z powodu niewydolności serca, na krótko ponownie pojawia się puls - w stanie znanym jako powrót spontanicznego krążenia (ROSC).

 

ZOBACZ: Rodzina opłakiwała zmarłego. "Nieboszczyk" nagle się poruszył

 

Zgodnie z raportem z 2007 roku opublikowanym w "Journal of the Royal Society of Medicine" ok. 82 proc. takich przypadków ma miejsce dziesięć minut po śmierci. 

 

W języku polskim taki opóźniony powrót krążenia określany jest jako "syndrom Łazarza" - biblijnego przyjaciela Jezusa, który za jego sprawą powrócił do żywych po 4 dniach. 

pgo/prz/ dailymail.co.uk, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie