Ponad 600 kolejnych ofiar koronawirusa. Najwięcej od początku epidemii

Polska
Ponad 600 kolejnych ofiar koronawirusa. Najwięcej od początku epidemii
PAP/Wojtek Jargiło
Ponad 600 kolejnych ofiar koronawirusa w Polsce. Najwięcej od początku epidemii

Mamy 19 tys. 883 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła tym samym do 772 tys. 823. Nie żyją też 603 kolejne osoby - 112 zmarło z powodu Covid-19, a 491 z powodu współistnienia Covid-19 z innymi chorobami. Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi 11 tys. 451.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (3340), śląskiego (2214), dolnośląskiego (2091), małopolskiego (1608), pomorskiego (1313), wielkopolskiego (1174), łódzkiego (1154), zachodniopomorskiego (1146), świętokrzyskiego (870), opolskiego (861), kujawsko-pomorskiego (854), warmińsko-mazurskiego (788), podkarpackiego (777), lubelskiego (627), lubuskiego (586), podlaskiego (480).

 

"Z powodu COVID-19 zmarło 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 491 osób" - poinformował resort zdrowia.

 

ZOBACZ: Lockdown w Boże Narodzenie? Minister zdrowia odpowiada

 

Jak podało ministerstwo, obecnie zajętych jest 22 tys. 812 łóżek, a 2117 pacjentów przebywa pod respiratorem. 

 

Kwarantanną objęto 415 tys. 601 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 25 tys. 653.

 

Do tej pory wyzdrowiały 342 tys. 883 osoby.

 

Rządowe obostrzenia

 

Od ubiegłej soboty obowiązują nowe obostrzenia. Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostały wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.

 

Otwarte są niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.

 

Zamknięte galerie

 

W galeriach mogą działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

 

ZOBACZ: Otwarcie sklepów meblowych. Kiedy decyzja?

 

Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostały czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

 

W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Kultura i rozrywka

 

Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte są placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.

 

W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie mogą udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie