"Pohukiwanie i zastraszanie już nie działa". Senator PiS o zarządzaniu w Zjednoczonej Prawicy

Polska
"Pohukiwanie i zastraszanie już nie działa". Senator PiS o zarządzaniu w Zjednoczonej Prawicy
Polsat News
Goście Agnieszki Gozdyry dyskutowali o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

- Metody zarządzania – takie pohukiwanie, zastraszanie posłów, kultura strachu, wykluczania i straszenia kto komu co zrobi, kiedy tylko będzie chciał czy będzie mógł, to przestało działać – mówił w programie "Debata Dnia" senator PiS Jan Maria Jackowski.

- Do tej pory kultura dialogu wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy nie działała z dwóch prostych powodów. Po pierwsze - był komfort rządzenia do października 2019 r., była nadwyżka głosów, większość w Sejmie i Senacie, życzliwy prezydent i można było dość prostymi metodami zarządzać taką dużą formacją i obozem rządzącym - mówił Jackowski.


Jak stwierdził, "sytuacja się zmieniła - nie mamy już Senatu, wyrosła nam konkurencja po prawej stronie w postaci Konfederacji, a po trzecie metody zarządzania - takie pohukiwanie, zastraszanie posłów, kultura strachu, wykluczania i straszenia kto komu co zrobi, kiedy tylko będzie chciał czy będzie mógł, to przestało działać".

 

ZOBACZ: "Sprzeczności i niedorzeczności". Jan Maria Jackowski krytycznie o ustawie ws. zwierząt


- Jeśli teraz obóz Zjednoczonej prawicy chce w sposób merytoryczny zarządzać i dalej skutecznie prowadzić sprawy polskie jeszcze przez trzy lata, to musi z tego wyciągnąć lekcje - podkreślił.

 

"Grożono mi wykluczeniem"


Dopytywany przez Agnieszkę Gozdyrę, czy ma na myśli szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, senator odpowiedział: "nie chcę mówić personalnie, ale proszę zauważyć, że nawet uwagi po wyjściu pana posła Kołakowskiego ze strony niektórych posłów, funkcjonariuszy PiS-sowskich są deprecjonujące".


- Trudno budować kulturę dialogu mówiąc, że ktoś jest sfrustrowany - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Senator PiS pyta prezesa NBP o zarobki jego współpracowniczki. "Zbulwersowały moich wyborców"


- Ja nie jestem członkiem PiS, tylko członkiem klubu PiS. Grożono mi wykluczeniem, pan Terlecki to robił, ale nic mi nie wiadomo, żeby jakiś formalne działania zostały powzięte, a żeby to się stało musi być wniosek pisemny, przegłosowany w obecności przynajmniej połowy członków klubu, a to jest ok. 300 osób - podkreślił Jackowski.

 

WIDEO: zobacz rozmowę w programie "Debata Dnia"

  

 

"Kaczyński już nad tym nie panuje"

 

Z kolei poseł Lewicy Robert Kwiatkowski stwierdził, że "koalicja rządząca właściwie idzie od kryzysu do kryzysu". - I to w tym czasie, kiedy wydawało się, że powinni mieć z górki - wygrali wybory prezydenckie, parlamentarne, europarlamentarne i mieli mieć trzy lata spokoju. Metodą podkładania sobie nawzajem nóg doprowadzili się do sytuacji, która byłaby niegodna pozazdroszczenia. Na szczęście to Zjednoczona Prawica i jej koniec wydaje się dość bliski - mówił.

 

- Jarosław Kaczyński już nad tym nie panuje - podsumował Kwiatkowski.

 

Zagrożona większość

 

Podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości Lech Kołakowski poinformował we wtorek, że odchodzi z partii. Powodem jest zawieszenie go w prawach członka PiS po tym, jak głosował przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. Odejście Kołakowskiego oznacza, że większość Zjednoczonej Prawicy w Sejmie wynosić będzie cztery mandaty. A odejść - jak zapowiada - ma być więcej.

 

ZOBACZ: Lider Agrounii o współpracy z posłami, którzy odejdą z PiS. "Kołakowski nie rzuca słów na wiatr"

 

Po południu ogłoszono, że trzynastu z piętnastu zawieszonych we wrześniu posłów, przywrócono prawa członka partii. Na tej liście nie znalazł się Kołakowski oraz były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

laf/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie