"NYT": Trump chciał zaatakować Iran

Świat
"NYT": Trump chciał zaatakować Iran
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Według "New York Times" Donald Trump chciał zaatakować iran

Donald Trump miał zwołać swoich doradców i pytać o możliwości ataku na Iran. Powodem interwencji miałoby być zwiększenie zapasów broni nuklearnej przez rząd w Teheranie. Jak twierdzi "New York Times", doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych sprzeciwili się planom ataku, obawiając się eskalacji konfliktu.

Do spotkania w Gabinecie Owalnym miało dojść w czwartek. Z relacji "NYT" wynika, że wzięli w nim udział wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, Christopher C. Miller, pełniący obowiązki sekretarza obrony oraz jeden z najważniejszych dowódców wojskowych w USA, generał Mark A. Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Wszyscy mieli być przeciwni prezydenckiej propozycji interwencji w Iranie.


"NYT" twierdzi, że czwartkowe spotkanie sprowokowane było przekazaniem informacji przez międzynarodowych obserwatorów, poświadczającej, że Iran zwiększył zasoby broni jądrowej.

 

ZOBACZ: Media: Trump chce zaostrzyć kurs wobec Chin


Trump proponował atak na irańskie instalacje nuklearne. Doradcy prezydenta obawiali się jednak eskalacji konfliktu i pogorszenia napiętych relacji z Teheranem. Według "NYT" prezydent USA chciał dokonać interwencji jeszcze przed końcem swojej kadencji.


Zbrojenie Iranu


Zniszczone miałby być irańskie instalacje w mieście Naraz. Obserwatorzy uważają, że to właśnie tam zgromadzono zapasy broni. Chodzi o uran, niezbędny do konstrukcji głowic nuklearnych. Iran ma posiadać zapasy tego pierwiastka ponad 12-krotnie większe, niż zobowiązał się w umowie z USA.


Porozumienie podpisane przez administrację Baracka Obamy zostało zerwane przez Trumpa w 2018 roku. Od tego momentu formalnie nie funkcjonuje i Iran stopniowo zwiększał swoje zapasy uranu.

 

ZOBACZ: Trump: Biden wygrał, bo wybory zostały sfałszowane


"NYT" nie ujawnia szczegółów, nie wiadomo czy miałaby to być interwencja zbrojna, czy forma cyberataku.


Dymisje w Pentagonie


W minionym tygodniu Trump odwołał sekretarza obrony Marka T.Espera oraz kilku innych ważnych pracowników Pentagonu. Amerykański Departament Obrony wyraził wówczas obawy, że prezydent może zamierzać zainicjować operacje, jawne lub tajne, przeciwko Iranowi.


Jak uważa "NYT", Trump może nadal rozważać inne działania przeciw Iranowi, na przykład ataki na irańskich sojuszników na Bliskim Wschodzie.

 

ZOBACZ: Biden: to żenujące, że Trump nie uznał swojej porażki


Na relacje z Teheranem wpływa także sprawa zabójstwa generała Ghasema Solejmaniego, jednego z ważniejszych irańskich wojskowych i liderów politycznych.

laf/prz/ "New York Times"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie