Tymczasowy szpital na Okęciu. Błaszczak: gotowy przed końcem miesiąca

Polska
Tymczasowy szpital na Okęciu. Błaszczak: gotowy przed końcem miesiąca
Polsat News
Szef MON zachęca personel medyczny do pracy w szpitalu tymczasowym

- Przed końcem miesiąca będzie gotowy szpital tymczasowy na lotnisku Okęcie. Teraz chcielibyśmy oficjalnie zainaugurować nabór do szpitala - przekazał na konferencji prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do pracy lekarze, pielęgniarki i członkowie personelu medycznego mogą zgłaszać się przez specjalną stronę internetową.

- Wojskowy tymczasowy szpital na Okęciu będzie wpierał cywilną służbę zdrowia. W szpitalu będzie 250 łóżek dla pacjentów chorych na koronawirus, w tym 30 łóżek dla pacjentów którzy będą wymagać intensywnej opieki lekarskiej - przekazał szef MON na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Pacjent zakażony koronawirusem wyszedł ze szpitala i poszedł na zakupy

 

Błaszczak zapewnił, że w placówce będzie pracował zespół doświadczonych i profesjonalnych lekarzy, który zdobywał doświadczenie m.in. w szpitalach w Lombardii - W szpitalu będą także pomagać wojskowi studenci medycyny. Ale dziś zapraszamy także do współpracy wszystkich chętnych medyków - dodał.

 

Zaznaczył, że "szpitalem patronackim" nowego szpitala tymczasowego będzie Wojskowy Instytut Medyczny. "Natomiast ten personel musi być znacznie szerszy niż obecni pracownicy WIM, więc niejako pod kierownictwem Instytutu zapraszamy do tego, by zgłaszali się lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Jest 16 specjalności niezbędnych do tego, by szpital tymczasowy na Okęciu mógł funkcjonować" - powiedział minister. Dodał, że szpital czeka na zgłoszenia chętnych do pracy w tym obiekcie. Mówiąc o obsadzie szpitala tymczasowego, Błaszczak podał, ze będzie tam pracować ponad 400 osób.

 

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak zwrócił się do personelu medycznego: "Koleżanki i koledzy przystępujemy do realizacji wyzwania, które wymaga poświęcenia i odwagi. Jeśli zatem ktokolwiek z was chce i jest gotowy do pracy w wyjątkowym zespole medyków, chce dać cząstkę siebie, swojego profesjonalizmu, niezłomności, to wasze miejsce jest w zespole medycznym tworzonego szpitala tymczasowego. Serdecznie zapraszam do współpracy".

 

WIDEO: konferencja prasowa dot. nowego szpitala tymczasowego w Warszawie

  

Dyrektor WIM zapewnił, że szpital tymczasowy na Okęciu będzie placówką, która nie ma swojego odpowiednika w Polsce. - Tworzymy go na podstawie doświadczeń, jakie mamy z dotychczasowych misji w Lombardii. To nie będzie izolatorium. To będzie szpital dla pacjentów, którzy będą wymagali intensywnej opieki - mówił.

Zmiana planów

W Warszawie mają działać dwa szpitale tymczasowe, jeden został już uruchomiony na Stadionie Narodowym, gdzie w docelowo ma być ich 1,2 tys. łózek dla pacjentów "covidowych". Szpital ten jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Według wcześniejszych zapowiedzi drugi szpital tymczasowy, nadzorowany przez Wojskowy Instytut Medyczny, miał powstać w hali EXPO XXI.

 

ZOBACZ: Sośnierz: trzeba się zastanowić, czy nie przeholowaliśmy ze szpitalami tymczasowymi

 

W piątek, 6 listopada, Błaszczak poinformował o zmianie lokalizacji tego drugiego szpitala.

 

- Zmieniliśmy lokalizację tymczasowego szpitala zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów. Zrezygnowaliśmy z lokalizacji na EXPO, a szpital będzie zorganizowany w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu - powiedział minister.

 

- Szpital będzie się składał z 250 łóżek, ruszy już w tym miesiącu, w listopadzie. Szpital będzie świadczył pomoc chorym na koronawirusa - poinformował szef MON. Jak dodał, prace przystosowujące hangar na potrzeby szpitala tymczasowego już się rozpoczęły.

"Duże doświadczenie lekarzy"

Błaszczak wyjaśnił, że zmiana lokalizacji przyczyni się do efektywniejszego wydania środków przeznaczonych na walkę z COVID-19. - Przeniesienie lokalizacji wiąże się z tym, że nie musimy płacić czynszu właścicielowi EXPO, ten pieniądze przeznaczamy na wyposażenie szpitala i czas przygotowania szpitala znacznie się skróci - wyjaśnił Błaszczak.

 

ZOBACZ: "Jesteśmy zaopatrzeni w niezbędny sprzęt". Szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym

 

Zaznaczył, że w sprawie lokalizacji tymczasowej placówki odbyło się kilka wizji lokalnych, po których eksperci stwierdzili, że baza lotnicza na Okęciu będzie odpowiednim miejscem, które można w krótkim czasie przystosować do tej funkcji.

 

Szef MON podkreślił też, że lekarze Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, którzy będą pracować w szpitalu tymczasowym, mają duże doświadczenie w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Przypomniał, że wiosną służyli m.in. na misjach we włoskiej Lombardii i USA.

 

Podkreślił również, że baza na Okęciu jest w pełni własnością Wojska Polskiego.

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie