"Rok 2020 jest zły? 2021 będzie jeszcze gorszy". Agencja ONZ ostrzega przed klęską głodu

Świat
"Rok 2020 jest zły? 2021 będzie jeszcze gorszy". Agencja ONZ ostrzega przed klęską głodu
Flickr/Oxfam East Africa/CC BY 2.0
Pomoc dla organizacji przyszła w ostatniej chwili. Pandemia głodu może być jednak tylko kwestią czasu

Bez miliardów dolarów wsparcia, w 2021 r. czeka nas klęska głodu biblijnych rozmiarów - ostrzega David Beasley, szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) nagrodzonego tegoroczną Pokojową Nagrodą Nobla. Agencja ONZ ostrzega, że nadchodzący rok może być gorszy od roku 2020.

W wywiadzie dla The Associated Press Beasley przyznał, że Norweski Komitet Noblowski przy przyznaniu wyróżnienia patrzył nie tylko na pracę agencji, ale chciał zwrócić uwagę, na to, że "problem jest coraz poważniejszy". - Nasze najtrudniejsze zadania są dopiero przed nami - dodał.

 

ZOBACZ: Profesor zaangażowana w walkę z pandemią poważnie chora na Covid-19. "Bohaterka czasu próby"

 

- Przyznanie nagrody przyszło w idealnym czasie. Staraliśmy się zwrócić uwagę na problem, próbowaliśmy się przebić. Wyróżnienie było "prezentem z góry" - dodał szef agencji.

 

Beasley przypomniał swoje ostrzeżenie, które przekazał Radzie Bezpieczeństwa ONZ w kwietniu tego roku, mówił wówczas, że "świat nie mierzy się tylko z pandemią koronawirusa, ale stoi też na skraju pandemii głodu". Ostrzegał, że świat może czekać klęska o biblijnych rozmiarach, jeśli "nie zostaną podjęte odpowiednie działania".

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni"

- Udało nam się zapobiec temu w 2020 r., bo światowi przywódcy zareagowali wsparciem finansowym, pakietami stymulacyjnymi, odroczeniem zadłużenia - mówił. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wskutek drugiej fali zakażeń gospodarki ponownie się zamykają. Może to doprowadzić do tego, że wsparcie i odroczenia spłat zagwarantowane w roku 2020, skończą się z nadejściem nowego.

 

ZOBACZ: ONZ: świat czeka w tym roku "pandemia głodu"

 

Z październikowej analizy Światowego Programu Żywnościowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa wynika, że 20 krajów "będzie musiało zmierzyć się z rosnącym ryzykiem braku bezpieczeństwa żywnościowego". Do sytuacji krytycznych może dojść w niektórych regionach Jemenu, Sudanu Południowego, Nigerii i Burkina Faso. Na liście są również Afganistan, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Kongo, Etiopia, Haiti, Liban, Mali, Mozambik, Niger, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Syria, Wenezuela oraz Zimbabwe.

 

Beasley szacuje, że by zapobiec klęsce głodu i wdrożyć programy m.in. zapewniające posiłek niedożywionym dzieciom WFP potrzebuje środków w wysokości co najmniej 15 mld dolarów.

 

- Jesteśmy bardzo, bardzo zaniepokojeni tym, co może nadejść. 2021 będzie bardzo złym rokiem - ocenił.

bas/grz/ AP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie