ONZ: świat czeka w tym roku "pandemia głodu"

Świat
ONZ: świat czeka w tym roku "pandemia głodu"
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/Free-Photos
Według szefa WFP już teraz 30 mln ludzi jest zdanych na pomoc ONZ, aby przeżyć

W 2020 r. świat będzie zmagać się nie tylko z pandemią wirusa, ale i "pandemią głodu" - ostrzegł szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ (WFP) David Beasley. Jak dodał, skutki ekonomiczne pandemii mogą pochłonąć więcej ofiar niż sam wirus.

Jak stwierdził we wtorkowym wystąpieniu podczas wirtualnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, analiza WFP wykazuje, że skrajny głód może odczuwać w tym roku 265 mln ludzi na całym świecie - o 130 mln więcej niż w roku ubiegłym.

 

"Jesteśmy też na skraju pandemii głodu"

 

- Wybaczcie, że będę szczery, ale chcę wam wytłumaczyć bardzo jasno, z czym mierzy się świat w tym momencie. W czasie, kiedy zajmujemy się pandemią Covid-19, jesteśmy też na skraju pandemii głodu - powiedział Beasley.

 

ZOBACZ: Eksperci ostrzegają: odporność populacyjna na koronawirusa może być mrzonką

 

Dodał, że jeszcze przed nastaniem pandemii koronawirusa przewidywał, że 2020 rok może być rokiem największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej. To ze względu na toczące się wojny, m.in. w Jemenie i Syrii, kryzys w Sahelu i Sudanie Południowym, a także coraz częstsze klęski żywiołowe wywołane przez zmiany klimatu.

 

30 mln ludzi zdanych na pomoc ONZ

 

Według szefa WFP już teraz 30 mln ludzi jest zdanych na pomoc ONZ, aby przeżyć. W najgorszym prognozowanym scenariuszu klęska głodu może dotknąć ponad 30 państw. Beasley ostrzegł, że skutki ekonomiczne wywołane pandemią szczególnie dotkną najuboższych.

 

Zdaniem przedstawiciela ONZ, aby nie dopuścić do katastrofy potrzebne jest przede wszystkim wprowadzenie globalnego zawieszenia broni na czas pandemii oraz umożliwienie dostępu do stref konfliktu organizacjom humanitarnym. Beasley zaapelował też o zainwestowanie 350 mln dolarów w rozwój sieci logistycznej WFP. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie