Zatrzymano złodzieja relikwii Jana Pawła II

Świat
Zatrzymano złodzieja relikwii Jana Pawła II
Needpix/Public Domain
Ampułkę z kroplą krwi papieża skradziono z włoskiej katedry

Włoscy karabinierzy zatrzymali złodzieja relikwii krwi świętego Jana Pawła II, skradzionej we wrześniu z katedry w Spoleto - podały w piątek media powołując się na śledczych. Relikwii nie znaleziono. Przypuszczalnie została sprzedana.

Według karabinierów, którzy prowadzili dochodzenie w tej sprawie na wniosek prokuratury ze Spoleto, złodziejem jest 59-letni mieszkaniec Toskanii, specjalizujący się w handlu starociami. Ich zdaniem relikwia trafiła następnie do kolekcjonera albo paserów.

 

Śledczy rekonstruują łańcuch kontaktów podejrzanego mężczyzny w dniach bezpośrednio po kradzieży, by ustalić, co stało się z relikwiarzem.

 

ZOBACZ: Relikwie 34 świętych związanych z niepodległością w kościele w Warszawie

 

Ampułka z kroplą krwi papieża była przechowywana w kaplicy krzyża, do której wierni nie mogą wejść. Została podarowana przez kardynała Stanisława Dziwisza i miała być przeniesiona do nowego kościoła w Spoleto pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Jego konsekrację zapowiedziano na 22 października, dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka.

 

Arcybiskup Spoleto Renato Boccardo na wiadomość o kradzieży wyraził we wrześniu "zaniepokojenie i smutek z powodu tego świętokradczego gestu". Hierarcha zaapelował o oddanie relikwii.

 

Jak ocenił, to "poważny akt", który "rani wrażliwość i pobożność wielu osób". Wyraził też nadzieję, że intencją sprawcy kradzieży nie był zysk finansowy.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie