Relikwie 34 świętych związanych z niepodległością w kościele w Warszawie

Polska
Relikwie 34 świętych związanych z niepodległością w kościele w Warszawie
Polsat News

- Naszym obowiązkiem i zobowiązaniem jest troszczyć się o wolność, bronić wolności, i nie tylko tej zewnętrznej, ale tej, która jest dzisiaj zagrożona także w nas przez różne ograniczenia tego świata - mówił w homilii podczas mszy w kościele na Natolinie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W trakcie niedzielnego nabożeństwa metropolita warszawski wprowadził do kościoła Ofiarowania Pańskiego relikwie 34 świętych i błogosławionych, zasłużonych dla odzyskania niepodległości. Są to m.in. relikwie głównych patronów Polski: św. Wojciecha i św. Stanisława, Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki, abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, brata Alberta Chmielowskiego, m. Bernardyny Jabłońskiej, Edmunda Bojanowskiego, ks. Ignacego Kłopotowskiego, s. Faustyny Kowalskiej, s. Urszuli Ledóchowskiej. Po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w relikwiarzu będą też umieszczone jego relikwie. 

 

"Relikwie są znakiem, który daje nam Kościół"

 

Specjalny relikwiarz w kształcie ryngrafu został zaprojektowany przez Tomasza Morka. Przedstawia Matkę Bożą Częstochowską na tle orła w koronie, wokół umieszczono 34 kapsuły z relikwiami.

 

Kard. Nycz wskazał, że "relikwie są znakiem, który daje nam Kościół, znakiem, który nas odsyła nie tylko do świętego, którego relikwie wprowadzamy, ale znakiem, który nas odsyła do uwielbienia Boga i do naśladowania Jezusa Chrystusa". - Wtedy i tylko wtedy, nasz kult świętych i modlitwa przez ich wstawiennictwo w intencji naszej ojczyzny, w intencji naszych ludzkich spraw, ale także w intencji naszych osobistych rzeczy, z którymi przychodzimy do Boga przez wstawiennictwo świętych, tylko wtedy przy tym kompletnym ujęciu, ma swój głęboki sens - podkreślił metropolita warszawski.

 

"Historyczne wydarzenie"


Ocenił, że to "niewątpliwie historyczne wydarzenie, kiedy wprowadzamy relikwie 34 świętych i błogosławionych związanych z wolnością". -Powiedzmy sobie od razu, nie tylko z tą wolnością w roku 1918, choć przede wszystkim o tym dziś myślimy, ale związanych z tą wolnością w znaczeniu różnych okresów dziejów naszej ojczyzny, ale równocześnie związanych z tą wolnością, którą daje tożsamość i jest troską o tożsamość, z tą wolnością, którą każdy z nas powinien w swoim życiu i w sobie szanować i pielęgnować - mówił kard. Nycz. - To jest ta wolność, ku której wyzwolił na Chrystus i jesteśmy za nią odpowiedzialni - podkreślił.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie Jana Pawła II uratowane z pożaru Notre Dame


Jak mówił, 11 listopada jest "wspaniałą okazją, żeby dziękując za to, co nasi praojcowie zrobili w roku 1918, dziękować za to, że Bóg nas stworzył wolnymi".

 

"Naszym obowiązkiem jest bronic wolności"


- Naszym obowiązkiem i naszym zobowiązaniem jest o tę wolność się troszczyć, tej wolności bronić i nie tylko tej zewnętrznej, ale tej wolności, która jest dzisiaj zagrożona także w nas, przez różne ograniczenia tego świata, które przez różne podsuwane nam poprawności każą albo z jednej strony korzystać z wolności w sposób nieodpowiedzialny, wręcz swawolny, albo czynić z niej tak absolutną wartość, że człowiek dbając o swoją wolność zapomina, że wokół niego żyje drugi człowiek, który też jest wolny - mówił kard. Nycz. Przekonywał, że tak powinniśmy "korzystać z naszej wolności, którą pan Bóg nas obdarzył, żeby nie krzywdzić, nie ranić, nie zadawać bólu tym wszystkim, którzy są wokół nas i także są wolni".

Kard. Nycz mówił także, że w związku ze Świętem Niepodległości powinniśmy sobie przypominać o "potrzebie dziękowania za wolność i niepodległość". "Wolność i niepodległość ojczyzny wymaga tej troski i nieustannego zawierzania Bogu" - podkreślił metropolita warszawski.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie