Hiszpania: Konserwatorzy oszpecili rzeźbę kobiety

Świat
Hiszpania: Konserwatorzy oszpecili rzeźbę kobiety
@antonio.capelartista/Newsflash/EuroPics/East News
Rzeźba kobiety po "renowacji"

100-letnia kamienica w hiszpańskiej Palencii wymagała renowacji. Po kosztownym remoncie okazało się, że konserwatorzy oszpecili wygląd jednej z rzeźb na fasadzie zabytku. To już kolejny przypadek nieudanej renowacji w Hiszpanii.

W kamienicy przy ulicy Calle Mayor Principal 9 w Palencii mieści się bank. Fasada budynku wybudowanego w 1919 roku przeszła właśnie generalny remont. Okazało się, że nie do końca udany. Konserwatorom nie udało się odtworzyć pierwotnego kształtu twarzy kobiety na jednej z rzeźb. 

 

 

Nieudane renowacje w Hiszpanii to norma, ponieważ tamtejsze prawo nie precyzuje, kto może zajmować się konserwacją zabytków i dzieł sztuki. 

 

"Pozwala na to prawo"

 

- Nie uważam, że ci ludzie powinni być uznawani za "renowatorów". Ustalmy - to kretyni, którzy niszczą rzeczy - powiedział w czerwcu przy okazji kolejnego skandalu Fernando Carrera, profesor w Galicyjskiej Szkole Konserwacji i Renowacji Dziedzictwa Narodowego.

 

ZOBACZ: Nowe zasady przy wjeździe do Hiszpanii. Dotyczą również Polaków

 

Według Carrery, podobne sytuacje zdarzają się regularnie, ponieważ "pozwala na to prawo". - Wyobrażacie sobie, że ktoś bez wiedzy i doświadczenia, mógłby przeprowadzać operacje chirurgiczne? Albo sprzedawać leki bez tytułu magistra farmacji? Albo stawiać budynki nie będąc architektem? - pytał profesor w rozmowie z "The Guardian". Zaapelował wówczas do hiszpańskiego rządu o wprowadzenie dodatkowych ograniczeń i wymagań dla renowacji dzieł sztuki.

W ostatnich latach najgłośniejszą sprawą była "renowacja" XIX-wiecznego fresku Ecce Homo, jakiej dokonała 80-letnia Cecilia Gimenez. W 2016 roku "nowe dzieło" stało się główną atrakcją północno-hiszpańskiego miasteczka Borja - otwarto tam centrum poświęcone jego historii.

 

jo/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie