Fundusz Wsparcia Kultury. Miliony złotych dla polskich gwiazd

Polska
Fundusz Wsparcia Kultury. Miliony złotych dla polskich gwiazd
PAP/Andrzej Lange
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury. Na liście wsparcia znaleźli się m.in. Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży, Piotr Kupicha czy Sławomir Świerzyński.

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł. Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.

 

- Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - podkreślił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

 

ZOBACZ: Terlikowski: czeka nas laicyzacja i brak księży

 

O pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów - samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców - prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca. Ocenie merytorycznej poddano 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski.

 

Beneficjenci Funduszu Wsparcia Kultury

 

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r.

 

ZOBACZ: Prezydent: Zmiana gospodarza w Białym Domu nie oznacza żadnych poważnych problemów dla Polski

 

Pomoc otrzymają:

  • 144 samorządowe instytucje artystyczne - przyznana kwota 94 716 434 zł;
  • 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) - przyznana kwota 38 578 661 zł;
  • 448 przedsiębiorców - przyznana kwota 90 959 964 zł;
  • 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego - przyznana kwota 175 235 109 zł.

Wśród beneficjentów nowego programu znaleźli się m.in. Kamil Bednarek (500 tys. zł wsparcia), Grzegorz Hyży (449 tys. zł), Piotr Kupicha (232 tys. zł), Sławomir Świerzyński (zespół Bayer Full - 150 tys. zł) czy Małgorzata Foremniak (77 tys. zł). 

 

Teatry czy opery otrzymają od miliona do około trzech milionów złotych wsparcia. 

 

Pełna lista beneficjentów rządowego programu jest dostępna TUTAJ.

jo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie