UOKiK przyjrzy się dostawom tlenu do szpitali

Biznes
UOKiK przyjrzy się dostawom tlenu do szpitali
Zdjęcie poglądowe/PAP/Adam Warżawa
Zbiornik na ciekły tlen przy przy budynku Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy na rynku dostaw tlenu do szpitali dochodzi do praktyk ograniczających konkurencję - poinformował w czwartek Urząd. Nieprawidłowości mogą pojawiać się na różnych szczeblach obrotu tą substancją - dodał.

Jak zaznaczył Urząd w komunikacie, w związku ze zwiększoną zachorowalnością na COVID – 19, wzrosło zapotrzebowanie na tlen medyczny wykorzystywany w procesie leczenia choroby wywołanej koronawirusem. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał sygnały o tym, że istnieją problemy z dostawami tlenu do szpitali w niektórych województwach. "Nieprawidłowości mogą pojawiać się na różnych szczeblach obrotu tą substancją i przejawiać się zarówno w formie niedozwolonych porozumień, jak i nadużywania pozycji dominującej" - wskazano.

 

"We wszczętym postępowaniu przyjrzymy się całemu rynkowi dostaw gazów medycznych, w szczególności tlenu, do szpitali i innych placówek medycznych. To obecnie niezwykle ważny element zapewnienia świadczeń medycznych, ratujących zdrowie i życie wielu osób" - wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Podkreślił, że nie można dopuścić do sytuacji, w której jakikolwiek podmiot na tym rynku nadużywałby pozycji dominującej bądź stosował niedozwolone praktyki w celu ograniczenia konkurentom dostarczającym tlen dostępu do szpitali.

 

ZOBACZ: Próbował zapalić papierosa podłączony do tlenu. Wybuchł pożar

 

"Względem tych podmiotów, które wykorzystując trudną sytuację łamią prawo antymonopolowe podejmiemy działania zgodnie z wszelkimi dostępnymi nam prawnie mechanizmami" – mówi Chróstny, cytowany w komunikacie.

 

Jak zaznaczył UOKiK, rynek obrotu gazami medycznymi "jest wysoce skoncentrowany" - czterech największych graczy, tj. Linde, Air Products, Messer oraz Air Liquide posiada na nim udział wynoszący ponad 90 proc. "W niektórych szpitalach w ramach zawartych umów dostawca tlenu może utrudniać dostęp do infrastruktury przyszpitalnej innym podmiotom, co w obecnych warunkach pandemicznych może powodować bardzo poważne trudności po stronie szpitali" - czytamy. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie